Social

Şi-a accidentat prietenul şi a fugit! Nu avea carnet, iar pe motocicletă erau puse plăcuţe false

Joi, 12 octombrie, polițiștii Biroului Rutier, au reținut un tânăr în vârstă de 18 ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni rutiere.

În fapt, la data de 11 octombrie, în jurul orei 15:55, polițiștii rutieri au fost sesizați prin apelul unic de urgență 112, cu privire la faptul că pe DJ 693, între localitatea Carpiniș și Iecea Mică, din județul Timiș, a avut loc un accident rutier.

Polițiștii s-au deplasat de urgență la fața locului, unde au constatat faptul că, un tânăr, ar fi condus o motocicletă pe DJ 693, dinspre Cărpiniș, spre Iecea Mică, iar la un moment dat ar fi intrat în coliziune cu un autoturism ce circula regulamentar, tânărul părăsind locul accidentului, fără încuviințarea poliției.

În urma impactului, a rezultat o victimă, respectiv un tânăr  în vârstă de 20 de ani, pasager pe motocicletă, care a fost transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale.

În urma verificărilor efectuate, la scurt timp polițiștii au identificat un tânăr în vârstă de 18 ani, bănuit de comiterea faptei.

De asemenea, s-a constatat faptul că numărul de înmatriculare aplicat pe motocicletă ar fi fals, aceasta nefiind înmatriculată în circulație.

Totodată, în urma verificărilor în bazele de date, a rezultat faptul că șoferul motocicletei nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

În urma probatoriului administrat, la data de 12.10.2023, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore sub sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de părăsirea locului accidentului, vătămare corporală din culpă, conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis de conducere, conducerea un autovehicul cu număr fals de înmatriculare, precum și conducerea unui autovehicul neînmatriculat.

Ulterior, în cursul zilei de astăzi, tânărul a fost prezentat magistraților, față de acesta fiind dispusă măsura arestării preventive pentru 30 de zile.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

5 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

8 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

10 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

10 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

10 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

10 ore ago