Marilen Gabriel Pirtea a câștigat funcția de rector al Universității de Vest din Timișoara (UVT), obţinând voturile a 416 electori, reprezentând 72% din numărul total de voturi exprimate. Contracandidatul său, Mihai Viorel Putz a obținut 112 voturi, reprezentând 19% din numărul total de voturi.
În conformitate cu Metodologia privind alegerile structurilor și funcțiilor de conducere ale Universității de Vest din Timișoara, la alegeri au avut drept de vot 669 de membri ai comunității academice a Universității de Vest din Timișoara, dintre care 621 sunt cadre didactice și cercetători angajați pe perioadă nedeterminată, iar 48 sunt studenți (din Senat și consiliile facultăților).
Aceste alegeri pentru funcția de rector al UVT vor fi validate în proxima ședință a Senatului UVT, conform Metodologiei adoptate. Apoi, conform legii, alegerile vor fi urmate de emiterea ordinului de ministru pentru confirmarea profesorului Marilen Gabriel Pirtea în funcția de rector al UVT în mandatul 2023-2028.
Marilen Pirtea, care este şi deputat PNL de Timiş, se află la al patrulea mandat de rector al UVT, primul câştigându-l în februarie 2012.
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…