Noua săptămână vine şi cu copiii în băncile şcolii. Aşadar, elevii se vor întoarce luni la cursuri, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei. Din 8 ianuarie începe modul al treilea, din cele cinci ale anului şcolar, acest sistem fiind la al doilea an de „viaţă”.
Următoarele vacanţe sunt programate astfel:
– o săptămână, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti, în perioada 12 februarie – 3 martie; aşa numita vacanţa de ski (în Timiş va fi în ultima săptămână a intervalului).
– de sâmbătă, 27 aprilie, până marţi, 7 mai; vacanţa de primăvară/Paşte.
– de sâmbătă, 22 iunie, până duminică, 8 septembrie; vacanţa mare.
Programul naţional „Şcoala altfel” şi Programul „Săptămâna verde” se desfăşoară până pe 26 aprilie 2024, în intervale de câte cinci zile consecutive lucrătoare, a căror planificare se află la decizia unităţii de învăţământ. Derularea celor două programe se planifică în intervale de cursuri diferite.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…
Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…
În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…
Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…
În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…