Primăria Timişoara

Lucrările de reabilitare termică și de extindere a Școlii Generale 15 avansează/FOTO

Școala Generală nr. 15 beneficiază de reabilitare termică dar și de construirea a patru săli de clasă noi. Lucrările au început în luna decembrie, termoizolarea se realizează cu vată bazaltică și este aproape gata. Echipele constructorului au lucrat în perioada vacanței și în interiorul școlii.

Prin acest proiect implementat de primărie se dorește atât reabilitarea termică a Corpului A, cât și amenajarea și extinderea Corpului B cu un etaj. Lucrările includ consolidarea structurii de rezistență, recompartimentarea interioară, înlocuirea tâmplăriei, modernizarea și îmbunătățirea instalațiilor termice, sanitare și electrice. De asemenea, școala va avea un sistem cu panouri solare pentru a-și produce singură energia și a reduce din cheltuielile pentru utilități.

„Această investiție este necesară la Școala Gimnazială nr. 15, pentru îmbunătățirea nivelului educațional, prin creșterea accesului și participării tuturor elevilor din zona Fratelia și Steaua, pentru rezolvarea problemei spațiului insuficient pentru desfășurarea activităților educative, dar și pentru reducerea abandonului școlar. Avem o relație de colaborare, de sprijin și de susținere cu Primăria Timișoara, care este un pilon important pentru dezvoltarea și modernizarea acestei școli”, spune directorul școlii directorul Petru Claudiu.

Totodată, proiectul de reabilitare a Școlii Gimnaziale nr. 15 presupune construcția a patru noi săli de clasă, o sală multifuncțională și grupurile sanitare aferente. Școala are două corpuri de clădire, dar doar corpul A este folosit în prezent pentru activități școlare. Corpul B s-a aflat într-o stare avansată de degradare, având funcțiune de anexă și adăpostește spații de depozitare și ateliere. Acestea nu au mai fost utilizate de peste 15 ani.

Valoarea contractului de execuției este 3.237.352,93 lei (inclusiv TVA), iar lucrările sunt realizate de o firmă care lucrează tot mai des cu municipalitatea, Alex-Dia Construct SRL.

Accesul la educație este ceva fundamental pentru viitorul copiiilor Timișoarei și de aceea investim în școlile de cartier, într-o infrastructură modernă. Avem în construcție 84 de săli de clasă, atât în zona centrală, cât și în cartierele Timișoarei. Intenția noastră este să oferim condiții de secolul 21 pentru toți copiii Timișoarei. Anul acesta avem în plan să începem lucrările de modernizare și reabilitare termică la mai multe școli și licee pentru care am obținut deja finanțare prin PNRR”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Consiliul Județean Timiș deleagă spre propria societate întreținerea estetică a 38 de drumuri și a pistei de biciclete de pe malul Begăi

Consiliul Județean Timiș a aprobat alocarea a peste un milion de lei pentru societatea Service…

7 minute ago

Zborurile de marți dinspre Timișoara spre Dubai au fost anulate

Două zboruri programate marți din Timișoara spre zona Golfului au fost anulate. Cursele erau programate…

32 de minute ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, va conferenția la Universitatea de Vest Timișoara

Universitatea de Vest Timișoara continuă organizarea eenimentelor sub genericul „Idei care schimbă lumea” În cadrul…

53 de minute ago

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

16 ore ago