Primăria Timişoara

Mai multe șantiere din Timișoara, cu probleme. Firmele constructoare au fost amendate/FOTO

Primăria Timișoara, prin intermediul Poliției Locale, controlează modul în care se lucrează pe șantierele din Timișoara. Iar verificările scot la iveală numeroase probleme, care sunt sancționate.

Astfel, pe in șantier de pe str. Circumvalațiunii, la nr. 1A, s-a aplicat o sancțiune contravențională de 2500 de lei pentru murdărirea carosabilului. De asemenea, deficiențele constatate trebuie remediate în termen de o zi. 

Peste drum, un alt șantier a fost supus unei verificări atente. Societatea care desfășoară lucrări a fost invitată la sediul DGPLT, cu documente din care să rezulte trasabilitatea deșeurilor. Vor fi aplicate 2 sancțiuni pentru murdărire si neamenajarea drumului în incinta șantierului, de la rampa de spălare până la carosabil.

Nici șantierul deschis pe bulevardul Nicolae Titulescu, numărul 5, nu a scăpat de atenția autorităților. Aici au fost aplicate 2 măsuri de sancționare contravențională cu amendă (2500 de lei fiecare) pentru murdărirea căilor publice la ieșirea din organizarea de șantier și pentru depozitarea deșeurilor direct pe sol. 

Locațiile vor fi reverificate zilnic de echipele mixte de control din cadrul Poliției Locale Timișoara, mai anunță primăria.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

De luni, Primăria Timișoara demarează acțiunea de cosire în oraș

De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din…

O oră ago

Dumbrăvița închide sezonul regular pe teren propriu cu un meci tare

În ultima etapă a sezonului regular din Liga 2, CSC Dumbrăvița primește vizita Concordiei Chiajna.…

O oră ago

AJOFM Timiş beneficiază de un noul cadru legal pentru a oferi sprijin pentru tineri, persoane vulnerabile și angajatori

De curând, a fost aprobată o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea nr.…

2 ore ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, a discutat la UVT despre democrație

Anne Applebaum, o cunoscută jurnalistă și scriitoare, s-a aflat, joi seara, la Universitatea de Vest…

3 ore ago

Poliţiştii locali din subordinea Primăriei Timişoara au dat iarăşi iama în pieţele… Primăriei Timişoara

Polițiștii locali au făcut mai multe controale în piețele agro-alimentare ale oraşului, aplicând nu mai…

3 ore ago

Poate începe proiectarea pentru trei noi parcuri în Timișoara, care vor fi amenajate în locul unor terenuri virane

Municipalitatea timișoreană a semnat contractul de proiectare pentru amenajarea a trei parcuri de cartier, investiții…

4 ore ago