Primăria Timişoara

Se pregătește greva la Primăria Timișoara? Sindicatul Liber al Salariaților a demarat strângerea de semnături

Sindicatul Liber al Salariaților din Primăria Municipiului Timișoara și din Serviciile Publice Aflați în Subordinea Consiliului Local al Municipiului Timișoara a elaborat și a demarat distribuirea listelor prin care se strâng semnături în vederea participării la acţiuni de protest organizate în concordanță cu decizia Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Administraţie (FNSA), din care face parte. 

Prin semnarea acordului de participare la acţiunile de protest, salariaţii vor mandata conducerea sindicatului din care fac parte sau, după caz, conducerea federaţiei să stabilească data organizării sau a declanşarii acţiunilor de protest”, se spune în preambulul tabelului care va consemna semnăturilor salariaților din sindicat. 

FSNA a anunțat deja, în urmă cu câteva zile, probabilitatea declanșării unor acțiuni de protest în administrația locală.

După o lungă perioadă în care organizaţia noastră a întreprins nenumărate demersuri, solicitând Guvernului României adoptarea unor măsuri urgente în sprijinul salariaţilor din administraţia publică locală. (…) Văzând politica constantă a Guvernului României de a emite acte normative ȋn materia salarizării personalului din administraţia publică locală, prin derogări şi exceptări succesive şi discriminatorii de la aplicarea ȋntocmai şi ȋn integralitatea ei a Legii-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, Legea nr. 296/2023 cu norme referitore la unele măsuri de austeritate si sub aspectul drepturilor salariaților, OUG nr. 115/2023 şi OUG nr. 127/2023 – toate acestea ignorând reglementarea salarizării deficitare în administraţia publică locală, în special cea a salariaţilor comunelor din România”, se spune într-o adresă a Federației sindicale

FNSA mai anunță că sunt pe deplin ȋndeplinite condițiile declarării acţiunilor de protest de tip grevist la nivelul administrației publice locale. 

Rămâne de văzut în ce măsură protestul va merge înainte și dacă se va ajunge la grevă, în oricare din formele acestora.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

32 de minute ago

Azi îl sărbătorim pe Sfântul Ştefan, primul martir al creştinătăţii. Peste 500 de mii de români îşi sărbătoresc onomastica

Credincioşii ortodocși și greco-catolicii îl sărbătoresc în cea de-a treia zi de Crăciun pe Sfântul…

58 de minute ago

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…

12 ore ago

Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

19 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

19 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

20 de ore ago