Administratie

Primarul Fritz face control intern în Primăria Timișoara după scandalul Danyflor

Pus în faţa unui scandal public pornit după vizita la adăpostul de câini de la Danyflor a unei timișorence care a adoptat un câine de acolo, primarul Dominic Fritz anunța demararea la acel adăpost a unui control. De asemenea, la câteva zile a fost lansat un control complet și la Compartimentul Protecția Animalelor din cadrul Primăriei, care să fie efectuat de Corpul de Control al Primarului.

Măsura anunțată vine în contextul anchetei pe care primarul Timișoarei a cerut-o săptămâna trecută cu privire la situația câinilor fără stăpân duși la adăpostul gestionat de Danyflor. Compartimentul Protecția Animalelor este responsabil să verifice la fața locului dacă societatea Danyflor oferă animalelor condițiile cerute de municipalitate prin contract.

„Am decis să extind ancheta cu privire la situația de la adăpostul pentru câinii fără stăpân și la compartimentul din primărie care gestionează și urmărește acest contract. Da, și cei care controlează trebuie la rândul lor să fie controlați. Situația de la Danyflor mă nemulțumește nu de ieri, de azi și vreau să mă asigur că cei din primărie care au responsabilitatea acestui contract chiar își fac treaba”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Misiunea de control a început luni, 29 ianuarie, iar în funcție de rezultatele anchetei vor fi dispuse măsurile necesare, în baza legislației în vigoare.

”Primăria Municipiului Timișoara are în lucru proiectul unui adăpost public pentru câinii fără stăpâni prinși pe raza Municipiului Timișoara. În prezent, acest serviciu e asigurat de o firmă privată, care deservește mai multe localități din județul Timiș. Dintre acestea, doar Timișoara nu aplică măsura eutanasierii câinilor fără stăpâni, ci încurajează adopția acestora”, mai anunță reprezentanții administrației locale.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular

Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de…

2 ore ago

Administrația județului a preluat Vila Internațional/FOTO

Consiliul Județean Timiș a preluat, vineri, clădirea Vilei Internațional, după mulți ani în care aceasta…

4 ore ago

De luni, Primăria Timișoara demarează acțiunea de cosire în oraș

De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din…

6 ore ago

Dumbrăvița închide sezonul regular pe teren propriu cu un meci tare

În ultima etapă a sezonului regular din Liga 2, CSC Dumbrăvița primește vizita Concordiei Chiajna.…

6 ore ago

AJOFM Timiş beneficiază de un noul cadru legal pentru a oferi sprijin pentru tineri, persoane vulnerabile și angajatori

De curând, a fost aprobată o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea nr.…

7 ore ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, a discutat la UVT despre democrație

Anne Applebaum, o cunoscută jurnalistă și scriitoare, s-a aflat, joi seara, la Universitatea de Vest…

7 ore ago