Social

„Şmecherie” pusă la cale de doi tineri şi o femeie pentru a tâlhări o altă persoană

Un tânăr de 23 de ani a fost ademenit de o tânără de 22 de ani pentru a face o plimbare la ceas de noapte, prin Parcul Pădurice. Ce nu a ştiut naivul este că acolo a fost aşteptat de doi complici al femeii, care l-au caftit bine şi au furat ce a avut la el.

Polițiștii Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliției municipiului Timișoara, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara au reținut trei persoane, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de tâlhărie calificată și complicitate la tâlhărie calificată. Ulterior magistrații au dispus măsura arestării preventive și arestului la domiciliu.

În fapt, la data de 22 ianuarie 2024, polițiștii au fost sesizați de un bărbat, de 23 de ani, cu privire la faptul că, la aceeași dată, în jurul orei 23.31, în momentul în care se afla, împreună cu o femeie, într-un parc, din Timișoara, două persoane necunoscute cu fața acoperită l-ar fi lovit în repetate rânduri în zona feței și abdomenului, ulterior i-au sustras portofelul din buzunar, după care persoanele au dispărut într-o direcție necunoscută.

Polițiștii s-au deplasat de urgență la fața locului, stabilind că cele sesizate se confirmă, iar în urma investigațiilor efectuate, la data de 29 ianuarie 2024, au identificat doi tineri, de 17 și 22 de ani, bănuiți de comiterea faptei.

Totodată, s-a stabilit că femeia, de 22 de ani, cu care se afla bărbatul, în parc, a fost complice la comiterea faptei.

Prejudiciul a fost recuperat în totalitate.

În urma administrării probatoriului în cauză, cele 3 persoane au fost reținute, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tâlhărie calificată și complicitate la tâlhărie calificată.

La data de 30 ianuarie 2024, aceștia au fost prezentați în fața magistraților, care au dispus față de cei doi tineri măsura arestării preventive pentru 30 de zile, iar față de femeie au dispus măsura arestului la domiciliu.

Cei doi tineri au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Timiș.

 

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

2 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

3 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

3 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

4 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

6 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

8 ore ago