Social

Au mers să caute minori care consumă alcool, dar au găsit un bărbat care se droga

În timpul unei acțiuni pentru prevenirea comercializării de produselor alcoolice către minori, poliţotii locali au depistat un bărbat care consuma substanțe interzise în zona Podului Dragalina

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Patrulare și Control Spațiu Public au organizat, zilele trecute, o amplă acțiune în zona Pieței Iosefin – Gara de Nord – Bdul Regele Carol I, cu scopul prevenirii consumului de băuturi alcoolice pe domeniul public, dar şi a prevenirii comercializării a produselor din alcool către minori. Asta cu atât mai mult cu cât în zonă sunt mai multe unități de învățământ, iar în timpul orelor de școală există informaţii că aici elevii au obiceiul să ”se refugieze” de la cursuri.

În paralel cu poliţtii locali au acționat și efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Timiș pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale din competența acestora. Au fost verificate patru unități de alimentație publică de tip bar și jocuri de noroc, au fost aplicate două sancțiuni pentru staționare neregulamentară și pentru activități de comerț stradal fără aviz în acest sens, iar patru persoane fără adăpost au fost predate către serviciile sociale. Un bărbat în vârstă de 42 de ani a fost depistat în zona Podului Dragalina consumând produse din categoria celor interzise, respectiv țigarete cu etnobotanice, motiv pentru care a fost întocmită documentația în vederea transmiterii cazului către polițiștii din cadrul Brigăzii pentru Combaterea Criminalității Organizate Timișoara pentru continuarea cercetărilor. Astfel de acțiuni vor mai fi organizate și în perioada următoare, afirmă cei din Poliţia Locală.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

53 de minute ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

O oră ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

3 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

3 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

7 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

7 ore ago