Primăria Timişoara

Un nou bloc de locuințe a fost reabilitat termic. Se finalizează lucrările la alte trei/FOTO

Locatarii blocului situat pe strada Sirius nr. 32 vor beneficia de un confort termic sporit, ca urmare a finalizării lucrărilor de reabilitare a clădirii. Acesta este unul dintre cele 68 de astfel de imobile care sunt incluse în proiectul de reabilitare derulat cu bani europeni. 

Prin programul de reabilitare termică derulat de Primăria Municipiului realizat prin Primăria Timișoara, 3.400 de apartamente și peste 8.000 de locuitori beneficiază sau vor beneficia de un confort termic îmbunătățit, comparabil cu cel al blocurilor nou construite.

A fost o provocare să deblocăm programul dar acum timișorenii care locuiesc în peste 500 de apartamente simt beneficiile. După reabilitare, pierderile de căldură se apropie de cele de la blocurile noi. Rând pe rând, blocurile incluse în program sunt gata. Avem în execuție, în diverse etape, 32 de blocuri, iar 15 sunt finalizate”, a declarat viceprimarul Ruben Lațcău.

Acesta s-a întâlnit și cu reprezentanții a alte trei asociații de proprietari. La blocul de pe Splaiul N. Titulescu nr. 10 A se va intra în curând în etapa de recepție. Locatarii susțin că facturile la încălzire s-au redus iar confortul termic este mai mare pe timp de vară. Pe Bd. Dragalina nr. 31-37, lucrările, în valoare de peste 3 milioane de lei, vor fi finalizate în această vară. Pe strada Gh. Lazăr nr. 36, partea interioară a lucrărilor este finalizată, iar reabilitarea completă va fi gata în următoarele 2-3 luni.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: Ruben Latcau

Recent Posts

Prognozele imobiliare ale anului 2026 pentru Timișoara: Creșterile de preț continuă, la fel și perioada estimată de tranzacționare

Anul 2026 nu va fi unul al creșterilor spectaculoase de prețuri, dar, chiar și așa,…

19 minute ago

Explozie la Poliția Rutieră Lugoj! Mai multe victime au fost transportate la spital

ISU Timiș a intervenit miercuri dimineață în urma unei deflagrații, neurmată de incendiu, într-o anexă…

20 de minute ago

Fragmentarea instituţională. Arhitectura neasumării

Episodul 6 din seria „De ce nu funcționează România” Dacă politizarea arată cine controlează statul…

2 ore ago

Fetele de la Poli s-au reunit cu un singur gând: lupta pentru o medalie

Politehnica Timișoara s-a reunit la începutul acestei săptămâni și începe pregătirea pentru a doua parte…

2 ore ago

Școala de Arte din Timișoara a deschis a doua sesiune de înscrieri

Muzică populară sau ușoară, pian, acordeon, chitară, orgă sau saxofon, pictură, design, fotografie și sculptură,…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 14 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 14.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago