Sport

Victorie fantastică pe ultimele secunde pentru CFR Timişoara, care nu mai poate pierde locul secund în sezonul regular

Antepenultima rundă din sezonul regular a propus un joc extrem de interesant la Odorheiu Secuiesc, acolo unde a treia clasată întâlnea echipa de pe locul 2, CFR Timişoara.

Duel important aşadar pentru ambele grupări, aflată în luptă directă pentru o poziţie cât mai bună la intratea în play-off, unde contează enorm şi avantajul terenului propriu.

CFR a început excelent jocul şi a deschis scorul încă din minutul 4 prin Gustavo, cu un şut superb din afara careului. Băieţii lui Robert Lupu au rămas în atac şi au ratat desprinderea în mai multe ocazii, portarul Robert Farkaş având o zi cu adevărat mare. La o fază care nu anunţa mare lucru, Hadnagy a aşezat o minge pentru Levente Tanko, care a egalat şi a stabilit scorul pauzei, 1-1.

În partea a doua, ambele echipe şi-au împărţit perioadele de dominare, dar tot CFR a ratat mai mult, acelaşi Farkaş opunându-se golului. Gazdele din Odorhei au forţat pe final, dar cu 25 de secunde rămase pe cronometru, feroviarii au reuşit un contraatac şcoală finalizat de Wellington. Da, se întâmplă să câştige şi Timişoara pe final!

Aşadar CFR s-a impus cu 2-1 a făcut 40 de puncte şi nu mai poate cădea mai jos de locul secund cu două etape rămase de disputat în sezonul regular.

CFR mai are de disputat un meci greu acasă cu Sepsi şi apoi o deplasare infernală la prima clasată, United Galaţi, de aceea o victorie în jocul de azi era „aur”!

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: stiri futsal

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

7 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

10 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

12 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

12 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

13 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

13 ore ago