Sport

Deplasare lungă şi grea sub Pietricica! Dumbrăviţa are nevoie de o minune

CSC Dumbrăviţa are parte, la finalul acestei săptămâni, de cea mai lungă deplasare de până acum din actuala ediție a Ligii a II-a. În cadrul etapei a 17-a, echipa bănăţeană va juca pe terenul echipei Ceahlăul Piatra Neamț. Meciul e programat sâmbătă, la ora 11.00, pe stadionul „Ceahlăul”.

Dumbrăviţa nu a mai câştigat din toamnă, şi nu a mai marcat tot de atunci, iar de pe locul 3 a coborât în zona nisipurilor mişcătoare, astfel că are nevoie de un rezultat care să dea încredere echipei.

„Am simțit un pic de supărare, de tristețe în această săptămână. Încă dată spun, nu meritam să pierdem meciul cu Slobozia. În același timp, i-am văzut pe băieți motivați pentru ceea ce urmează. Cred că avem nevoie de un rezultat bun și de unul-două goluri marcate pentru a ne debloca. Într-adevăr, nu avem un golgheter înăscut, un jucător despre care să spui că ai așteptări să marcheze foarte mult. Și golgheterul nostru, Paulevici, în momentul de față are 5 goluri marcate, deci nu sunt foarte multe. Dar eu aștept să înscriem din toate liniile. Putem marca și cu fundașii la fazele fixe, și cu mijlocașii, și cu atacanții. Din păcate, așa e, lipsește golul în momentul de față, dar sunt convins că va veni. La modul în care am arătat în meciul cu Slobozia, sunt semne îmbucurătoare și sunt convins că va veni în curând și golul, și rezultatul bun pe care îl așteptăm pentru a putea continua cu un moral bun acest campionat”, a spus antrenorul echipei, Cosmin Stan.

Tehnicianul a vorbit şi despre adversarul de sâmbătă – unul tot din zona play-off și care vizează promovarea în Superligă: „Ceahlăul e una dintre cele mai spectaculoase echipe ale campionatului. Dintre echipele din față care au drept de promovare cred că e echipa cea mai spectaculoasă. Mai e și Corvinul, dar care nu poate promova. Ceahlăul e o echipă care joacă pe atac, practică un fotbal spectaculos, cu jucători foarte buni de la mijloc în sus. Acum s-au întărit cu jucători cu experiență și pe fază defensivă și mă refer în primul rând la Marius Constantin. E o echipă bună, care cred că va juca în play-off. Le permite și programul, mai au de jucat cu Progresul Spartac și e greu de crezut să nu facă 3 puncte acolo. Deci cred că va fi o echipă care va ajunge în play-off și care, mai departe, va lupta pentru promovarea în prima ligă”.

După patru înfrângeri la rând fără gol marcat, Dumbrăviţa a ajuns pe 14, cu 19 puncte, în timp ce Ceahlăul este pe 6, cu 25 de puncte.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

2 minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

22 de ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

24 de ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

24 de ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

24 de ore ago