Neşansă în primul rând, apoi ghinion şi mici neatenţii, care până la urmă au contat. SCM Timişoara a pierdut pentru a cincea oară la rând în play-out, de această dată acasă, în ultima secundă contra echipei CS Vâlcea.
Primul sfert a fost incredibil de spectaculos, cu coşuri de ambele părţi la foc automat. S-au marcat 60 de puncte în doar 10 minute… 32-28. Meciul a continuat echilibrat, Timişoara părea că ţine lucrurile sub control şi a rămas tot timpul în faţă. Nu a fost destul, a venit ultima secundă şi un coş victorios marcat de oaspeţi prin Zoran Paunovic, 92-94!
Aşadar, un nou eşec, iar Timişoara va lupta cu Ploieştiul în prima rundă de meciuri decisive. Din păcate, avantajul partidelor de pe teren propriu nu se va simţi, deoarece echipa este alungată din Sala Constantin Jude, pentru alte competiţii care efectiv nu contează! De aceea sportul timişorean a ajuns jos, pentru că nici nu are oameni care să îl sprijine. Ba mai mult, sunt oameni din „proximitate” care îi pun beţe în roată!
SCM Timișoara – CS Vâlcea 1924: 92-94 (32-28, 19-19, 22-22, 19-25)
Timișoara: Nikola Gajic (22 de puncte, 8 recuperări, 5 pase decisive, 5/10 de la distanță), Luka Mitrovic (20 de puncte, 7 pase decisive, 4 recuperări, 5 mingi pierdute)
Vâlcea: Stephaun Branch (22 de puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, 6/8 la libere), Toni Rotaru (17 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive, 6/7 de la distanță)
În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…
Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…
Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…
Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…
Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…
Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…