Liderii Alianței Timișoara Unită (ATU) sugerează că în spatele “dezertării” aşa zisului Partid Liberal Timiş din alianţă ar sta PSD, dar şi Nicolae Robu. Pe de altă parte, ei regretă plecarea lui Raul Ambruş în “proiectul de restaurație” al fostului primar.
Prin intermediul unui comunicat de presă, liderii Alianței Timișoara Unită (ATU) au reacţionat la plecarea Partidului Liberal Timiş din alianţă. Ei afirmă că se aşteptau la acţiuni prin care se încearcă dezbinarea acestei alianțe, indicând în acest sens PSD.
“Ne așteptăm ca noul partid unic să încerce să ne dezbine. Aceasta a fost strategia PSD dintotdeauna, să-și divizeze opoziția. Regretăm decizia domnului Ambruș care, în ultimii ani, a fost un partener al administrației conduse de Dominic Fritz și a contribuit la multe reforme adoptate de USR în Consiliul Local. Acesta este și motivul pentru care Partidul Liberal Timiș a făcut parte din Alianța Timișoara Unită”, se arată în comunicatul ATU.
Liderii ATU arată că întoarcerea lui Raul Ambruş la Nicolae Robu va fi o mare dezamăgire pentru mulţi timişoreni.
“Faptul că acum s-a întors la proiectul de restaurație a domnului Robu, candidatul PSD-PNL, este o dezamăgire pentru toți cetățeni care au crezut că o parte din anturajul domnului Robu se poate schimba. Nemulțumirea Partidului Liberal Timiș față de candidatul Alianței Dreptei Unite la nivel de județ nu are legătură cu protocolul încheiat și semnat acum două săptămâni, prin care asumăm împreună o construcție pentru Timișoara. Partidul Liberal Timiș a decis de la început să se alăture doar Alianței Timișoara Unită la nivel de oraș, nu și proiectului județean. Proiectul Alianței Timișoara Unită, cu USR, PMP, Forța Dreptei și UDMR, susținut de mai multe comunități etnice, merge mai departe pentru că avem o luptă importantă de dus pentru viitorul democratic al Timișoarei și al României. Ne așteptăm la o campanie murdară, cu scandaluri pe teme false. Nu ne lăsăm intimidați și suntem mai hotărâți și uniți ca niciodată”, se mai arată în comunicat.
Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…
În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…
La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…
Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…