Opinii

Jurnal de campanie (14). PS(perlea)D Dumbrăviţa, doi traficanţi de migranţi pe lista pentru Consiliul Local

Care este legătura între traficul de terenuri şi traficul de migranţi? Unul singur: PS(perlea)D Dumbrăviţa. În timp ce “luptă” din greu cu mafiile imobiliare, samsara de terenuri Alina Sperlea, candidata PSD la Primăria Dumbrăviţa, ascunde o ditamai movilă de gunoi, sub o cupolă aurie de laude deşănţate. Şi nu e vorba de afacerile imobiliare pe care le derulează, la limită sau dincolo de lege, deşi potrivit declaraţiei de avere ar fi săracă lipită pământului. Şi nici de legăturile cu lumea interlopă, dar şi cu foşti poliţişti sau procurori, pe numele unora figurând terenurile pe care le deţine Sperlea.

Mă refer aici de lista de consilieri pe care a propus-o pentru Consiliul Local Dumbrăviţa. Listă pe care se regăsesc nu mai puţin de doi condamnaţi pentru trafic de migranţi. Exact, doi, şi pentru aceeaşi faptă! În ordinea numerelor de pe lista de candidaţi este vorba de Marius Daniel Preda (poziţia 7) şi Adina Hermine Roșca (poziţia 23). Primul este şi secretar al PS(perlea)D Dumbăviţia şi – atenţie! – cadru didactic la Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) Timişoara. În iunie 2021, Preda a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru trafic de migranţi. La aceasta s-a adăugat pedeapsa “interzicerii dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, pe o durată de alți 2(doi) ani” plus un “termen de supravghere de doi ani şi şase luni” plus “60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității”.

În schimb, Roşca, o pupilă a Alinei Sperlea, a fost condamnată chiar în acest an, pentru aceeaşi faptă de trafic de migranţi. Ea făcea parte dintr-o mai amplă reţea de crimă organizată, reţea destructurată de DIICOT. Precum Preda, Adina Hermine Roșca a fost condamnată la doi ani de închisoare cu suspendare, o perioadă de probațiune de trei ani, başca “interzicerea exercitării dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, pentru o durată de 2 ani”.

Aşadar, de aici PS(perlea)D Dumbrăviţa este legătura între traficul de terenuri şi traficul de migranţi. În absurda ipoteză că Sperlea va ajunge primăriţă, oare ce viitor distopic ar avea bogata comună de lângă Timişoara?

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

58 de minute ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

8 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

8 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

8 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

10 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

13 ore ago