Social

S-a stins Dana Rotariu, soţia legendei Iosif Rotariu

Moartea unei adevărate eroine. Din păcate, duminică dimineaţa s-a stins din viaţă Dana Rotariu, soția lui Iosif Rotariu și mama adoptivă a micuței Kassandra.

Dana Rotariu a fost o femeie și o mamă eroină. La începutul lunii mai, soția lui Iosif Rotariu era în stare destul de gravă, iar medicii ajunseseră de atunci la un verdict drastic. După ce anul trecut a fost în spital în Turcia, unde i-au fost extirpate două tumori la colon, însă boala i-a recidivat, astfel că i s-a activat încă o tumoră la plămâni, Dana Rotariu a pierdut lupta cu cancerul și s-a stins din viață duminică, 26 mai, la ora 4.00 dimineața.

Dana Rotariu a luptat, până să se îmbolnăvească, ca o leoaică pentru copiii săi. Familia a trăit, în ultimii 15 ani, numai prin spitale. Kassandra, fetița salvată și adoptată de soții Rotariu, mutilată de bunică, a suferit nu mai puțin de 50 de operații. Mai mult, Kassandra nu este singurul lor copil adoptat. Cei doi mai adoptaseră un băiat, Cristian, cu care au stat de asemenea numai prin spitale, fiind bolnav de diabet de la vârsta de 3 ani și medicii i-au montat o pompă de insulină, ca să nu mai aibă nevoie să facă injecții zilnic. Soţii Rotariu mai au doi copii, Romina şi Roberto.

Dumnezeu să o odihnească în pace!

Foto: Druckeria

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Marilen Pirtea respinge categoric scenariul demisiei lui Ilie Bolojan. În spatele zvonurile ar sta Olguţa Vasilescu

Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că scenariul vehiculat în spaţiul public ultimele zile privind…

7 ore ago

Explozie la Becicherecu Mic. Un minor a ajuns la spital

Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…

10 ore ago

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

13 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

14 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

14 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

14 ore ago