Aeroportul Internațional Timișoara e pe locul III în ţară, când vorbim despre transportul aerian de marfă. Nu are curse internaționale spre destinații nenumărate sau extraordinare, dar AIT se poate lăuda de o poziție excelentă în domeniul transporturilor aeriene de mărfuri.
Conform datelor oficiale de la Statistică, cele mai mari ponderi în ceea ce privește transportul de mărfuri s-au înregistrat pe aeroporturile Henri Coandă – București, cu 3.400 de tone mărfuri încărcate și 5.200 de tone mărfuri descărcate, Traian Vuia- Timișoara – cu 600 de tone mărfuri încărcate și 1.000 de tone descărcate, și Avram Iancu-Cluj-Napoca, cu 900 de tone mărfuri încărcate și 1.000 de tone mărfuri descărcate
Transportul internațional de mărfuri (inclusiv poștă) a avut o pondere de 93,2% la mărfuri încărcate, respectiv de 95,4% la mărfuri descărcate, în total transport aerian.
În ceea ce privește transportul intern, ponderile cele mai semnificative au fost înregistrate de aeroporturile Henri Coandă – București – cu 22,9% în total tone mărfuri încărcate, Avram Iancu-Cluj – Napoca (46,7%) și Traian Vuia – Timișoara (30,4%).
Societatea Aquatim a intrat cu succes în era digitală și în domeniul relațiilor cu clienții.…
Căminul Cultural din Pișchia a găzduit prima ediție a Festivalului de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”,…
Pentru al optulea an consecutiv, Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială…
SRL-ul înființat de Primăria Timișoara caută furnizori pentru produse de igienă și curățenie. Firma a…
Duminică dimineața la ora 10, un telefon la 112 anunța un eveniment rutier nefericit în…
Toate așteptările sunt grele, dar mai grea e așteptarea noastră ca Sorin Grindeanu să redevină…