Sport

„Jaful” din tur şi gafele portarului din retur au decis promovata

Interes deosebit pentru returul dintre FC Bihor şi CSC Ghiroda în returul pentru a stabili numele promovatei în Liga secundă. Ca să nu mai fie problemele din tur, unda brigada condusa de Motan şi-a bătut joc de fotbal, federalii au trimis la toate cele cinci partide de baraj „fluieraşi” din prima ligă, iar acest meci a fost şi televizat.

Chiar şi aşa, centralul Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca) l-a eliminat uşor încă din minutul 7 pe Petrişor Jichici pentru că şi-ar fi lovit dur adversarul în săritură… Cu un om în plus, atât de devreme în joc, era clar cine va fi echipa ce va urca în B. Totuşi, Ghiroda, cât a putut a stat în meci, Trandu şi Mancaş fiind aproape de gol până în minutul 40. În minutul 42, la o centrare banală, portarul Ciocan a greşit impardonabil, iar dintr-un unghi greu, Csaba Preklet a trimis cu capul în poartă. În prelungirile primei părţi, la o fază la care se putea ridica ofsaid la un jucător aflat în afară din joc care se afla pe direcţia mingii, Jurj a profitat şi a trimis la colţul scurt, pe lângă un portar care parcă s-a ferit. Ciocan a avut intervenţii bune în tot acest sezon, dar şi în acest joc, însă a greşit la ambele goluri.

În partea secundă, Trandu a fost la o palmă se înscrie de la peste 50 de metri, apoi Popovici putea reduce din diferenţă. În cele din urmă, să fie tacâmul complet, gazdele au mai primit un 11 metri, specialitatea casei, Gîdea stabilind scorul final, 3-0!

Aşadar, 3-0 şi 5-2 la general, iar Bihorul merge în Liga 2, în timp ce Ghiroda va afla în această seară dacă va merge în barajul de 4 care va stabili ultima promovată.

UPDATE: În urma rezultatelor din celelalte partide, Ghiroda va avea șansa să joace un baraj în patru, pentru ultimul loc care duce în liga secundă.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

„Orașul Florilor” s-a așezat acasă

Întrebați pe stradă în Timișoara câți știu de Casa Muhle, de povestea ei, și nu…

35 de minute ago

Asociația Inițiativă în Educație – acolo unde învățarea devine bucurie, iar comunitatea devine familie

În Timișoara, într-o lume în care educația și binele copiilor devin tot mai mult o…

O oră ago

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

17 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

19 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

21 de ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

21 de ore ago