Administratie

S-a schimbat forma Cărții de Identitate a Vehiculului/Foto

Registrul Auto Român a realizat schimbarea formei și a datelor conținute de Cartea de Identitate a Vehiculului (CIV). Aceasta are un nou format, adaptat prevederilor legislative actuale. Actualele CIV rămân valabile și nu vor trebuie schimbate de deținătorul vehiculului.

Modificarea formei CIV a fost necesară pentru adaptarea documentului la noile cerințe ale OG nr. 78/2000, conform căreia datele proprietarilor și numerele de înmatriculare ale autovehiculelor nu mai sunt înscrise în CIV. Totodată, ordinul comun MTI/MAI/MF nr. 211/28/391/2024 stabilește noul format al CIV.

Pentru deținătorii de autovehicule această schimbare nu vine cu nicio obligație. În noul format, documentul păstrează aceleași categorii de informații despre vehicul, dar dispar câmpurile destinate completării datelor despre posesor și numărul de înmatriculare. Noul model de CIV a început deja să fie eliberat în reprezentanțele RAR, dar documentul în forma anterioară va rămâne în continuare perfect valabil și va putea fi schimbat, la cerere, în cazul pierderii sau deteriorării de exemplu.

O informare cu privire la noul format al documentului a fost transmisă și către stațiile ITP autorizate.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Carambol pe DN 6 între Becicherecu Mic și Timișoara din cauza unei șoferițe neatente

Un bărbat a ajuns la spital pentru că o femeie nu a fost atentă la…

5 minute ago

“Sete de Carte” revine cu o nouă ediție. Copiii vor primii vouchere pentru achiziția de cărți

Societatea Aquatim, Administrația Bazinală de Apă Banat, Fundația Aquatim și Librăriile Cărturești continuă și în…

O oră ago

Sorin Şipoş, concluzie după Congresul USR: “Punem partidul pe o fundație mult mai serioasă”

În weekend-ul care s-a încheiat, la Sibiu a avut loc Congresul USR, unde s-au votat…

O oră ago

Prea bătrâni pentru Poliţia Naţională, prea tineri pentru Poliţia Locală?

Imediat după victoria de etapă în cazul pensiilor speciale ale magistraţilor, premierul Ilie Bolojan a…

5 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 2 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

17 ore ago