Politica

PNL Timiş anunţă că susţine cota unică, fiind împotriva impozitului progresiv

PNL Timiș transmite că susţine proiectul inițiat de TNL, „Susținem cota unică, spunem NU impozitului progresiv!”, un proiect public prin care se promovează avantajele sistemului de impozitare cu o cotă unică. De menţionat că PNL se află la guvernare, deţinând şi portofoliul Finanţelor.

Tineretul Național Liberal a declanșat un proiect de comunicare publică prin care își propune să promoveze avantajele sistemului de impozitare cu o cotă unică, prin comparație cu sistemul alternativ al impozitului progresiv.

„Proiectul TNL se desfășoară sub genericul „Susținem cota unică, spunem NU impozitului progresiv!” și urmărește dezbaterea avantajelor oferite prin cota unică de impozitare. Sistemul cotei unice înseamnă că plătim același impozit, indiferent de nivelul câștigului sau venitului. În momentul de față, sistemul fiscal din România prevede o cotă unică de 16% pe profit și 10% pe venitul din salariu. În schimb, în cazul impozitului progresiv, taxarea crește pe măsură ce veniturile cresc și, în consecință, deși câștigurile sau veniturile brute sunt mai mari, corelate cu orele de muncă, impozitele crescute progresiv determină un câștig final mai mic, după impozitare, raportat la durata muncii”, transmite PNL Timiş printr-un comuniocat de presă.

PNL Timiș promovează proiectul inițiat de TNL, prin care se transmite un mesaj ferm de păstrare a cotei unice în sistemul fiscal.

„Avantajele acestui sistem s-au remarcat în economie timp de aproape 20 de ani, după ce cota unică a fost reintrodusă de PNL în 2005, devenind un sistem echitabil pentru toți, fără să penalizeze românii care muncesc cinstit”, se mai arată în comunicat.

Trebuie amintit aici că PNL se află la guvernare, deţinând şi portofoliul Finanţelor. Ori acest demers seamănă cu cel al unui partid de opoziţie.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

La Moşniţa Nouă se ridică o creşă nouă cu bani de la bugetul local. Ar trebui finalizată într-un an şi jumătate

Luni, 9 februarie, a avut loc predarea amplasamentului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor…

17 minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 10 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 10.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Se introduce stația Hornbach pe rutele de transport public din Moşniţa Nouă

Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…

13 ore ago

Cerere de finanțare de 14 milioane de euro. Pas decisiv în realizarea MultipleXity, obiectivul care urma să reprezinte Timișoara la momentul TM2023

Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…

19 ore ago

CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…

19 ore ago

Timișoara devine capitala șahului românesc în debutul anului competițional 2026

Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…

19 ore ago