Politica

Alin Nica nu candidează la alegerile parlamentare: ”Bucureștiul nu este o miză pentru mine”

Actualul (încă) președinte al Consiliului Județean Timiș, Alin Nica, a anunțat oficial că nu va candida pentru un post de parlamentar. După ce a evitat un răspuns tranșant pe acest subiect luni de zile, de la alegerile parlamentare în urma cărora a pierdut postul de lider al administrației județene, Nica spune că Bucureștiul nu e o miză pentru el.

Fostul lider al PNL Timiș a decis să rămână în Timiș, unde în viitoarea legislatură va deține un post de consilier județean, el fiind chiar primul pe lista pe care a candidat, aparținând alianței USR – Forța Dreptei. O face pentru echpa care i-a fost alături, spune Alin Nica.

”Pentru echipa care mi-a fost alături, rămân în Consiliul Județean Timiș, în calitate de consilier județean. Avem rezultate frumoase și sunt convins că voi contribui, în continuare, la dezvoltarea județului. Nu plec la București, nu candidez la parlamentare. Bucureștiul nu este o miză pentru mine deoarece cred că cine vrea cu adevărat să lucreze pentru Timiș, o poate face de aici”, a anunțat, joi dimineața, Alin Nica.

În mesajul său, el a mai mulțumit presei pentru modul în care a informat publicul asupra activității CJT, dar și familiei, pentru susținerea acordată.

”Nu am spus-o des, deși ar fi fost cazul să o spun în fiecare zi, mulțumesc familiei mele care a stat neclintită alături de mine, indiferent de deciziile luate și greșelile făcute. Fiecare dintre cei de mai sus, fiecare dintre dumneavoastră care mă susțineți online, ați pus umărul la acest mandat, lucru pentru care mă înclin și mulțumesc”, a mai anunțat Alin Nica.

Vă reamintim că, de curând, el și-a anunțat susținerea pentru Mircea Geoană la bătălia pentru funcția de președinte al României, ceea ce a atras și o poziție nefavorabilă din partea noilor săi colegi din Forța Dreptei. Probabil, decizia de a nu mai candida pentru parlament i-a oferit libertatea necesară pentru o asemenea susținere acordată lui Geoană.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

14 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

17 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

18 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

19 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

19 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

19 ore ago