Politica

Tabără e convins de succes la alegerile parlamentare, dar nu ar refuza nici un post de viceprimar

Senator sau consilier local/viceprimar, este enigma la care Cosmin Tabără răspunde cu optimism, spunând că PNL va prinde și al doilea post de senator din Timiș. Dacă nu, nicio problemă, postul de consilier local e deja obținut, ce ar fi lovitura toamnei ar fi ca el să rămână viceprimar. Se negociază, spune cu zâmbetul pe buze ”actualul”.

Cosmin Tabără nu ezită să își ascundă optimismul și e convins că va înainta pe o funcție de senator. Deși „astrele politice” nu îi sunt chiar favorabile, PNL nefiind în acest moment printre cele mai apreciate formațiuni politice din Timiș, el e sigur că va fi al doilea senator de la liberali din județ. Primul loc e deja adjudecat de Vasile Blaga, cel trimis să ocupe provizoriu postul de șef al PNL Timiș, cel puțin până își va mai asigura patru ani de viață liniștită de senator, înainte de pensie, Tabără fiind al doilea pe listă. El a explicat și cum va deveni senator în urma votului. Ce va fi după alegerile parlamentare, senator sau va rămâne consilier local?

Sunt convins că senator. Sunt convins că vom primi voturi suficiente ca să fim doi. Cele trei partide, din punctul meu de vedere, PSD, USR, PNL, vor obține sigur un loc, iar al patrulea loc va merge sigur la unul dintre aceste partide, sunt convins că va merge la PNL, în 2020 a mers la PSD, care a avut 18%”, a spus Tabără.

Cum e destul de probabil să rămână doar membru al Consiliului Local Timișoara, Tabără, cu zâmbetul pe buze a admis că nu i-ar displăcea un nou loc de viceprimar. O înțelegere PNL – USR ar dinamita total dorința șefului PSD Timiș, Alfred Simonis, de a bate palma cu primarul Dominic Fritz.

Tabără spune că ar fi excelent să fie din nou viceprimar, pentru a duce la capăt proiectele în curs, dar mai are și alt vis, acela de a fi ”grădinar”, de a avea în subordine spațiile verzi și să aștearnă în parcurile timișorene gazon ca în Anglia.

Există zvoneri și răspândaci întotdeauna, vedem, partidele vor negocia. Ceea ce se consideră util se va face pentru Timișoara. Nu neg că aș prefera să continui ca viceprimar, pentru că există anumite proiecte pe care aș vrea să le duc la bun sfârșit. Acestea începute nu mai pot fi oprite, dar aș vrea să merg mai departe și cu cele care sunt în stadii de studiu de fezabilitate, și aș vrea să merg mai departe pe ceea ce  a mai declarat Cosmin Tabără.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

8 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

9 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

12 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

12 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

16 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

16 ore ago