Invatamant

Aquatim colaborează cu Liceul Tehnologic de Vest Timișoara pentru formarea de viitori electricieni și instalatori

Una dintre clasele Liceului Tehnologic de Vest Timișoara își desfășoară orele de pregătire practică în mai multe locații ale societății Aquatim. Aceasta dorește calificarea tinerilor în meseriile de instalatori și electricieni, compania oferind și burse tinerilor.

Compania Aquatim face parte, din anul 2023, odată cu semnarea contractului de finanțare, din Consorțiul Regional pentru Învățământul Dual Vest, alături de Universitatea Politehnica Timișoara, Primăria Municipiului Timișoara, Universitatea de Vest, Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I”, Inspectoratul Școlar Județean Timiș, Compania de Apă Arad, Apa Prod Deva, Fundația Aquademica, operatori economici din domeniul automotive și horeca, precum și un număr de șapte licee din Timișoara.

Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, valoarea alocată fiind de aproximativ 21 milioane euro.

Obiectivul principal al proiectului este pregătirea forței de muncă specializate în domeniile menționate prin îmbinarea sinergică între dobândirea cunoștințelor teoretice necesare și efectuarea unor stagii de practică ,conform curriculum-ului, la agenții economici membri ai consorțiului.

În acest context, începând cu anul școlar 2024/2025, operatorul regional de alimentare cu apă și canalizare Aquatim S.A. a încheiat un parteneriat pentru formarea profesională a elevilor prin învățământul dual, cu Liceul Tehnologic de Vest și Primăria Municipiului Timișoara. Scopul acestui parteneriat este formarea profesională de calitate a elevilor în meseriile de instalatori și electricieni.

O clasă de elevi ai Liceului Tehnologic de Vest își desfășoară orele de pregătire practică în diferite locații ale companiei Aquatim, îndrumați de tutori de practică din cadrul companiei, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

Aquatim asigură elevilor burse lunare în conformitate cu legislația în vigoare și oportunitatea ocupării unui loc de muncă în cadrul companiei după absolvirea studiilor, în funcție de opțiunea tinerilor calificați și nevoia de personal a companiei.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Jucătorii din Dumbrăvița au părăsit cu scop cantonamentul de la Covaci. Succes amical în Arad

CSC Dumbrăvița a câștigat astăzi, scor 2-1, împotriva formației de Liga a III-a Viitorul Arad,…

O oră ago

Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie

Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…

3 ore ago

Miercuri pleacă din Timișoara și ultimul suporter POAK spre Salonic

Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…

4 ore ago

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

4 ore ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

4 ore ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

7 ore ago