Consiliul Judeţean Timiş

Conducerile ADR Vest și ale CJ Timiș s-au întâlnit pentru a stabili colaborările viitoare

Palatul Administrativ din Timișoara a găzduit o întâlnire la care au participat liderii ADR Vest și al Consiliului Județean Timiș. Subiectul dezbătut a vizat noile oportunități de finanțare disponibile în perioada următoare.

Au fost prezenți președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, și directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest, Sorin Maxim.

Alături de conducerea instituției gazdă, la întâlnire au participat reprezentanți ai Direcției de Dezvoltare Sustenabilă și Investiții, ai Direcției de Administrare a Patrimoniului, ai structurii de transformare digitală, precum și arhitectul șef al județului, cu scopul de a identifica cele mai bune soluții pentru atragerea de noi fonduri europene.

De-a lungul anilor, între Consiliul Județean Timiș și ADR Vest a existat o colaborare care s-a finalizat cu implementarea unor proiecte, dar cred că lucrurile pot fi îmbunătățite. Ne-am propus să implementăm proiecte mari, de anvergură, iar pentru a reuși acest lucru este nevoie de o bună relație cu ADR Vest, dar și un ritm susținut de lucru al structurilor din CJ Timiș”, a anunțat Alfred Simonis, președintele CJ Timiș.

Un exemplu concret al colaborării de succes între CJ Timiș și ADR Vest este implementarea proiectului „Modernizarea DJ 691, sector Nod de descărcare A1 – limită județ Arad”. Finanțat prin Programul Regional Vest 2021-2027, proiectul prevede modernizarea tronsonului rutier DJ691, care traversează localitățile Pișchia, Fibiș, Mașloc și Alioș. Pe o lungime de 29 de kilometri, lucrările vor transforma acest drum într-o rută modernă și sigură, asigurând o conexiune rapidă între județele Timiș și Arad.

Parteneriatul cu ADR Vest este esențial pentru dezvoltarea durabilă a județului, iar dialogul deschis și planificarea strategică sunt doi pași nelipsiți în valorificarea fondurilor europene, transmit cei de la CJT.

Share
Published by
Daniela Stoian

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

2 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

2 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

3 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

4 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

4 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

4 ore ago