Sport

Timișoara, din nou capitala floretei românești

Timișoara găzduiește edția 2024 a „Cupei Floreta”, competiție internațională de scrimă pentru copii.

Cluburile de scrimă din întreaga țară își dau întâlnire în acest weekend la „Cupa Floreta”, ediția a VIII-a, o competiție anuală dedicată tinerelor talente din scrimă. Evenimentul va avea loc în perioada 2-3 noiembrie 2024, la Sala Banu Sport din Timișoara, între orele 09:00 și 15:00.

Concursul aduce în prim-plan sportivi promițători la categoriile de vârstă: Under 9, Under 11, Under 13, Under 14 și Under 17, atât la feminin, cât și la masculin. Aceasta este o oportunitate excelentă pentru publicul timișorean de a descoperi și susține tinerele talente ale scrimei românești și de a se bucura de un spectacol sportiv de calitate.

„Cupa Floreta” nu este doar un concurs, ci și un eveniment de promovare a valorilor sportive precum disciplina, fair-play-ul și spiritul de competiție. Spectatorii sunt invitați să se alăture sportivilor pentru a urmări îndemânarea și pasiunea cu care acești tineri scrimeri se vor duela pe planșă, într-o atmosferă de energie și emoție.

La acest eveniment vor participa peste 300 de sportivi din țări precum Ungaria, Croația, Bulgaria, Moldova, Ucraina, Slovacia sau Marea Britanie. Accesul este gratuit pentru public.

De asemenea, Clubul Sportiv ACS Floreta se mândrește cu performanțele extraordinare obținute de sportivii săi și la Cupa României pentru Cadeți și Juniori, desfășurată weekendul trecut la București. Tinerii scrimeri au reușit să se impună în fața concurenței, aducând acasă medalii
și clasări remarcabile.

Rezultatele obținute de sportivii ACS Floreta la Cupa României
Proba Individuală – Cadeți:
● Masculin:
○ Locul II – Stiube Andrei
○ Locul III – Fey Alan
○ Locul V – Vasilache Rares
○ Locul VII – Efros Filip
● Feminin:
○ Locul I – Adoch Alexandra
○ Locul VIII – Marisescu Maya
Proba Individuală – Juniori:
● Masculin:
○ Locul I – Malekshahian Darius
○ Locul VII – Efros Filip
○ Locul VIII – Stiube Andrei
● Feminin:
○ Locul I – Adoch Alexandra

„Suntem mândri de sportivii noștri și de parcursul lor la Cupa României. Aceasta este o confirmare a faptului că ACS Floreta rămâne un centru de excelență pentru scrimă. Felicitări tuturor pentru devotament și rezultatele obținute!”, a declarat Teacă Iulian din partea ACS Floreta.

„Cupa Floreta”, eveniment finanțat de Consiliul Județean Timiș, este organizat de ACS Floreta Timișoara și Federația Română de Scrimă, iar accesul pentru public este gratuit.

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: ACS Floreta

Recent Posts

România-arhipelag: o economie cu două viteze și o arhitectură administrativă care nu mai funcționează

De ce patru județe susțin statul, iar restul rămân dependente de transferuri fiscale România din…

2 ore ago

Vaccinarea pe înțelesul tuturor. Porți deschise pentru sănătate!

Eveniment deschis pentru toată lumea, dar mai ales pentru „sceptici”. În perioada 11-17 martie 2026,…

2 ore ago

Campanie de primăvară de colectare gratuită a deșeurilor vegetale, la Şag

Primăria comunei Șag, anunță că începând cu data de 23 martie şi până în 3…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

16 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

18 ore ago