Politica

Academia de Advocacy cere partidelor pro-europene responsabilitate politică și stabilitate guvernamentală

În contextul crizei politice actuale, Academia de Advocacy face un apel ferm către partidele politice pro-europene să constituie o coaliție stabilă și să formeze un guvern cu o majoritate parlamentară solidă. Potrivit Academiei de Advocacy, există trei mari priorităţi pentru ţara nostră în acest moment.

“Este imperativ ca liderii politici să prioritizeze dialogul, să depășească diferențele și să acționeze în interesul național”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Radu Nicosevici, preşedintele Academiei de Advocacy,

Potrivit Academiei de Advocacy, România are nevoie urgentă de:

  1. Stabilitate politică și economică, pentru a depăși crizele actuale.
  2. Implementarea eficientă a PNRR și accesarea fondurilor europene.
  3. Menținerea parcursului proeuropean și euroatlantic, în fața provocărilor geopolitice.

“Lipsa unui guvern funcțional afectează profund încrederea cetățenilor și capacitatea țării de a implementa reforme esențiale. Academia de Advocacy solicită liderilor să demonstreze responsabilitate și să asigure stabilitatea politică necesară dezvoltării României”, se mai arată în comunicat.

 

 

Share
Published by
Alex Maniu

Recent Posts

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

32 de minute ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

O oră ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

2 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

2 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

2 ore ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

2 ore ago