Partidul Social Democrat (PSD) s-a clasat pe locul III în judeţul Timiş la alegerile parlamentare, dar putea chiar câştiga alegerile în cazul în care nu era încurcat de Partidul Social Democrat Unit (PSDU). Această formaţiune apărută de nicăieri a obţinut în Timiş 2,10% la Camera Deputaţilor şi 1,74% la Senat, procente cu care PSD ar fi ocupat prima poziţie.
PSD s-a clasat în judeţul Timiş pe locul III, însă la o distanţă mică de prima poziţie, USR, la o diferenţă de 1,66% la Senat, respectiv de 1,56% la Camera Deputaţilor. Foarte probabil, acest ecart nu exista dacă pe listele electorale nu exista aşa-numitul Partid Social Democrat Unit (PSDU), care canibalizat din voturile PSD.
PSDU are o siglă formată din trei făclii care ard, care seamănă cu trandafirii din sigla PSD. De asemenea, pe buletinul de vot denumirea este trecută „PSD” scris mare, iar „Unit” apare dedesubt, cu litere mici. Puse alături, siglele pot fi confundate de cineva care nu este atent.
În judeţul Timiş, PSDU a obţinut 5.298 de voturi la Senat (1,74%) şi 6.380 de voturio la Camera Deputaţilor (2,1%). Cel mai probabil cei care au votat acest partid obscur ar fi vrut să aleagă PSD, dar s-au încurcat. Cu respectivele voturi, PSD ar fi putut câştiga alegerile parlamentare din Timiş.
Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…
Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…
Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…
După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…
Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…
Odată cu venirea primăverii și cu apariția polenului în aer începe și sezonul alergiilor sezoniere,…