Consiliul Judeţean Timiş

Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Timiș are un nou președinte

Conducere nouă la Consiliul Județean Timiș, conducere nouă la Autoritatea Teritorială de Ordine Publică. Alexandru Iovescu, vicepreședintele CJT, a fost numit la conducerea ATOP. 

El promite o nouă abordare a activității ATOP, mai dinamică.

În cadrul primei ședințe de lucru mi-am dat seama că membrii ATOP sunt oameni practici, orientați spre acțiune. Îmi propun ca, de acum înainte, întâlnirile să se desfășoare în județ, direct în teren, în orașe sau comune, unde să stăm de vorbă cu oamenii și autoritățile locale. Vom lua decizii mai informateși mai adaptate la nevoilecomunităților. Am testat modul acesta de lucru când am mutat ședințele comisiei pe care am condus-o în mandatul anterior de consilier județean și am văzut că funcționează”, a spus actualul vicepreședinte al CJ Timiș.

Alexandru Iovescu își dorește o colaborare mai strânsă cu cetățenii, cu școlile, cu administrațiile locale și cu forțele de ordine. El își propune să viziteze mai multe unități de învățământ, unde să inițieze campanii împotriva consumului de droguri, cu accent pe prevenție.

„Mulțumesc colegilor mei care au avut încredere să mă aleagă în poziția de președinte! Contez pe sprijinul tuturor, poliție, jandarmi, pompieri, reprezentanți ai comunității și consilieri județeni”, a adăugat Alexandru Iovescu.

Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) Timiș este un organism cu rol consultativ, care se constituie și funcționează pe lângă Consiliul Județean Timiș.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Mitoman, şarlatan, parașutat de grupuri de interese oculte. Nicolae Robu îi răspunde în stilu-i caracteristic lui Dominic Fritz

Aşa cum era de aşteptat, fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-a răspuns succesorului său,…

7 ore ago

Dominic Fritz le cere PSD-iştilor să se delimiteze de intimidările la care este supusă jurnalista Emilia Şercan

Președintele USR, Dominic Fritz, le-a cerut celor din PSD să se ”delimiteze public și imediat…

8 ore ago

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

11 ore ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

14 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

14 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

14 ore ago