Social

Zona centrală din Timișoara are cele mai scumpe apartamente de închiriat, iar Complex – Stadion e cea mai solicitată

Zona Complex – Stadion rămâne una dintre cele mai atractive din Timișoara atunci când vine vorba despre închirierea unei locuințe, arată datele imobiliare.ro. Vestea și mai bună e că nivelul chiriilor e în scădere. Totuși, în ceea ce privește perspectivele pe această piață a închirierilor, chiriașii apreciază că, în 2025, vor avea loc majorări ale sumelor solicitate de proprietari pentru locuințele lor, iar contextul de piață actual le susține așteptările, spun specialiștii.

Aproximativ 65% dintre participanții unui studiu realizat de Imobiliare.ro și de compania de cercetare a pieței Unlock Market Research anticipează creșteri ale chiriilor în următoarea perioadă, proporție în creștere față de cea înregistrată în cadrul unei cercetări similare realizate cu un an în urmă. Mai mult, numărul celor care încă mai cred în apariția unor ieftiniri la nivelul pieței a scăzut. Doar 14% dintre cei intervievați în cadrul studiului la care au participat 800 de respondenți din șapte orașe au menționat că sumele solicitate de proprietari ar putea să fie reduse pe parcursul lunilor viitoare.

“În ultimii doi ani, chiriile nu au ținut pasul cu evoluția prețurilor pe segmentul vânzărilor, unde s-au înregistrat chiar și majorări cu 20% în marile orașe. Acest fapt a dus la o scădere a randamentelor din chirii. Ne aflăm, în momentul de față, într-o zonă de dezechilibru între prețul de vânzare și cel de închiriere, dar ne așteptăm ca acest lucru să se corecteze începând cu 2025. Chiriile vor crește, cel mai probabil, într-un ritm mai accelerat decât au făcut-o anul trecut”, a declarat Daniel Crainic, director de marketing Imobiliare.ro.

Zona centrală e cea mai scumpă

În ceea ce privește piața timișoreană, zona centrală atrage cei mai mulți timișoreni interesați de închirierea unui apartament, în ciuda faptului că, odată mutați aici, vor achita cele mai mari chirii din oraș. Datele Imobiliare.ro arată că bugetul mediu necesar închirierii unei locuințe este de 500 euro/lună.

Zona Complex-Stadion este a doua cea mai solicitată din Timișoara. În acest caz, chiriile scad puternic, proprietarii cerându-le viitorilor chiriași doar 350 euro/lună pentru un apartament. Locuințele de pe Calea Aradului sau din imediata apropiere a acestei artere de circulație sunt și ele la mare căutare în rândul timișorenilor. Pentru acestea trebuie achitată o chirie medie lunară de 450 de euro.

Cartierul Circumvalațiunii se poziționează pe locul al patrulea în top și este urmat îndeaproape de Lipovei. Cei care optează pentru închirierea unei locuințe amplasate aici trebuie să se aștepte să le plătească lunar proprietarilor o sumă medie de 380 de euro.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timișoara întâlnește Brașovul sub panou

Baschetbaliștii violeți înfruntă Corona Brașov, în etapa a 13-a a Ligii Naționale. Partida va avea…

5 ore ago

A venit și anunțul oficial. Impozitul pe clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice se majorează la Timișoara cu aproximativ 79 la sută

Joi, municipalitatea anunța că este nevoită să retragă proiectul de hotărâre de stabilire a taxelor…

5 ore ago

Sâmbătă, la ora 12, vor suna sirenele la Timișoara

Ziua de 20 decembrie este una specială pentru Timișoara. Sâmbătă, la ora 12, în întreg…

8 ore ago

Constructorii de la Stadionul LEGO se mută la interior. Se realizează compartimentări, tencuieli, instalații electrice și sanitare/VIDEO

Lucrările la stadionul Eroii Timișoarei nu se opresc în această perioadă. Viceprimarul Ruben Lațcău anunță…

8 ore ago

Solidaritate academică! UPT sprijină formarea a peste 20 de profesori din universitățile ucrainene

Proiect profesional transfrontalier. Universitatea Politehnica Timișoara, prin Departamentul de ID/IFR și Educație digitală (DeL), a…

8 ore ago

Lucrările pe tronsonul Margina – Holdea din autostrada A1 au ajuns la jumătate din total/Foto

Anul 2025 se va încheia cu aproximativ jumătate din lucrările de pe tronsonul lipsă, Margina…

10 ore ago