Administratie

Societatea Colterm a primit, în 2024, 18 reclamații pentru temperatura apei calde și a căldurii

Numărul de reclamații primite de societatea Colterm, anul trecut, pentru temperatura necorespunzătoare a apei a fost de 18, au anunțat reprezentanții societății, ceea ce deja reprezintă o scădere față de cele 74 din 2020. Verificările întreprinse arată că există două puncte termice, PT 34 și PT 98, care nu se înscriu nu se înscriu mereu în parametri, conform datelor din sistem și sesizărilor abonaților. Ca o veste bună, Colterm a anunțat că deține în stocuri mai mult gaz decât are nevoie pentru martie, dar și ca acum are doi furnizori de cărbune.

Verificările OPC întreprinse la Colterm s-au lăsat cu mai multe amenzi, dar mai ales pentru aspecte tehnice.

“În ceea ce privește amenzile aplicate în luna februarie de Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Timiș, acestea au vizat mai degrabă aspecte administrative și tehnice şi care nu afectează în mod direct consumatorii. Amenda de 13.000 de lei plătită de Colterm nu influențează facturile timișorenilor”, a declarat Cristian Amza, administrator special al Colterm.

Temperatura apei calde de consum și a agentului termic sunt permanent adaptate temperaturilor exterioare și particularităților sistemului centralizat de încălzire din Timișoara, transmite societatea de termoficare.

Colterm S.A are înmagazinată, în acest moment, o cantitate mai mare de gaze decât este nevoie pentru consumul raportat la temperaturile lunii martie. Începând cu această săptămână,  Societatea de Termoficare a Municipiului Timișoara are doi furnizori de cărbune și sunt preconizate intrări de aproximativ 25.000 tone, suficient pentru temperaturile medii mai ridicate decât în luna februarie.

În perioadele cu temperaturi extreme, Colterm crește automat temperatura agentului termic pentru a asigura confortul cetățenilor.

Apa caldă pleacă de la CET Centru și CET Sud la o temperatură medie de 95°C la o temperatură exterioară de 0°C, în condițiile în care rețele primare de transport din Timișoara au 73,94 km (dintre care 35% sunt retehnologizate, iar pentru alți 13 km Primăria a obținut deja finanțare din PNRR).

Schimbătoarele de căldură reglează temperatura în Punctele Termice, astfel încât apa caldă și căldura să fie livrate populației la o temperatură de 50-55°C, în condițiile unei temperaturi exterioare de +2 până la -4 °C. Abaterile sunt sub 2 grade. Fără un sistem de recirculare al apei calde de consum, temperatura acesteia scade, mai ales în blocurile cu puțini abonați și consum redus de apă caldă. Ritmul de montare a acestor conducte de recirculare este de 1,5 km/pe an, în ultimii 3 ani.

La data controlului ANPC, în 9 din cele aproximativ 120 de puncte termice din Timișoara, temperatura apei calde era 55°C, iar temperatura agentului termic 49°C noaptea și 48°C ziua, la o medie a temperaturilor pe 24 h de 0°C. Temperatura pe rețele primare: în CET Sud 94°C și 84°C  CET Centru.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

4 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

7 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

8 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

9 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

10 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

10 ore ago