Invatamant

Editura UVT a fost premiată

Editura Universității de Vest din Timișoara a fost distinsă cu Premiul pentru cea mai bună editură în cadrul Colocviului Editurilor de Literatură Actuală Română (C.E.L.A.R.), ediția a II-a, pentru contribuția excepțională adusă literaturii române contemporane.

Juriul a fost alcătuit din personalități de prim rang ale culturii scrise din România: Varujan Vosganian, Nicolae Prelipceanu, Gabriel Chifu, Liviu Capșa, Cristian Pătrășconiu și Theodor Zăvălaș. Printre participanți s-au numărat edituri prestigioase cum ar fi Cartea Românească, Junimea, Neuma, Ararat și Zorio.

Evenimentul, dedicat iubitorilor de carte, literaturii contemporane și dialogului cultural autentic, a avut loc în sala de spectacole a Direcției de Cultură Oltenița și a fost finanțat de Ministerul Culturii și Primăria Municipiului Oltenița. Organizarea a aparținut Uniunii Scriitorilor din România, Primăriei Oltenița și Direcției de Cultură Oltenița.

Editura Universității de Vest din Timișoara este una dintre cele mai importante edituri universitare din România. Înfiinţată în anul 2001, E-UVT are un profil academic, iar scopul său esențial este susținerea cercetării științifice de calitate, atât din cadrul Universității de Vest din Timișoara, cât și din alte spații academice și universitare. E-UVT își propune să publice și să promoveze autori și volume care să constituie repere, în domeniile de cercetare abordate, pentru comunitățile academice și profesionale. Pentru a asigura calitatea conținutului, publicațiile E-UVT sunt selectate în urma unui proces de peer-review riguros. Catalogul general al Editurii Universității de Vest din Timișoara cuprinde peste 1500 de titluri ce acoperă numeroase domenii de studiu și de cercetare: Antropologie, Etnologie, Filologie, Filosofie, Fizică, Matematică, Psihologie, Sociologie, Studii Culturale, Științe ale Comunicării, Științe ale Educației, Științe Economice, Științe Politice, Teologie, Traductologie.

 

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

9 minute ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

34 de minute ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

47 de minute ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

52 de minute ago

Dumbrăvița merge la Voluntari în ultima deplasare din 2025

CSC Dumbrăvița dispută la finalul acestei săptămâni, ultimul joc oficial din deplasare din acest an…

O oră ago

Personajele din Harry Potter prind viață pe gheața patinoarului din Piața Libertății

Pentru o seară, duminică de la ora 18.00, Piața Libertății va deveni un loc în…

2 ore ago