Sport

Merg pe mai multe fronturi pentru a aduce medalii acasă

Trei echipe juvenile ale clubului SCM Timișoara participă în această săptămână la turnee din fazele finale ale Campionatelor Naționale. Două dintre ele sunt angrenate chiar în turnee unde se vor decerna medaliile naționale.

Baschetbaliștii juniori U14 vor participa la turneul final de la Oradea (23-27 aprilie). Întrecerea are 12 echipe la start, împărțite în două grupe.

Alb-violeții antrenați de Radenko Toroman și Ciprian Prejban vor evolua de miercuri până vineri în faza grupelor, după programul:

CSA Steaua București – SCM winsed.swiss UVT Timișoara (miercuri, ora 13:00 – Colegiul Economic „Partenie Cosma”);
SCM winsed.swiss UVT Timișoara – LPS Focșani (miercuri, ora 18:00, Arena Antonio Alexe);
SCM winsed.swiss UVT Timișoara – ABC Leii București (joi, ora 11:00, Colegiul Economic „Partenie Cosma”);
ACS Dan Dacian București – SCM winsed.swiss UVT Timișoara (joi, ora 16:00, Colegiul Economic „Partenie Cosma”);
SCM winsed.swiss UVT Timișoara – ACS U-BT Cluj-Napoca 1 (vineri, ora 14:00, Arena Antonio Alexe).

Primele două clasate merg în semifinale, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca meciuri de clasament.

Handbaliștii echipei de tineret de la SCM Politehnica Timișoara vor fi angrenați în turneul final, programat la Turda, între 23 și 25 aprilie. În prima zi, cea a sferturilor de finală, SCM Politehnica Timișoara (locul IV în Seria A) va înfrunta HC Buzău (câștigătoarea Seriei B). Echipa viola este pregătită de Alexandru Nae și Andrei Păiuș.

Joi și vineri au loc meciurile de clasament (1-4 și 5-8). În primele două zile, partidele au loc la Sala Gheorghe Barițiu, iar vineri se va juca la NOVA PG Arena din Turda.

Juniorii 2 de la SCM Politehnica Timișoara au turneul semifinal 1, la Cisnădie, în perioada 25-27 aprilie. Alb-violeții pregătiți de Dan Morar fac parte dintr-o grupă cu CSS HC Sibiu, Academia Minaur Baia Mare și LPS Focșani, pe care le vor întâlni în această ordine.

Toate partidele se vor disputa la sala Măgura, iar orele de start urmează a fi stabilite. Primele două clasate se califică în turneul semifinal 2.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură

Disputa pe hotărârea de consiliu local care aproba alocarea fostei florării din Piața Operei către…

5 ore ago

Doi tineri viole(n)ți au fost reținuți în cazul bătăii din Complex

În urma investigațiilor efectuate de către polițiști, au fost identificați doi tineri de 22 de…

5 ore ago

Încep înscrierile la cea de a noua ediție a proiectului „LA PAS – Educație pentru schimbare”

Zece proiecte care promovează consumul responsabil, alimentația sănătoasă, combaterea risipei alimentare și moda sustenabilă vor…

6 ore ago

La Timișoara se plătesc cele mai mici chirii, raportat la veniturile realizate de chiriași

Timișorenii care stau în chirie într-un apartament din oraș beneficiază, ca urmare a nivelului chiriilor…

7 ore ago

Timişoara are Registru Local al Spațiilor Verzi. Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare inventariate

Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare de zone verzi sunt inventariate în Registrul…

9 ore ago

Politehnica se pregătește de mâine în Antalya, acolo unde va juca următoarele trei partide amicale

În perioada 3-14 februarie Politehnica va efectua cantonamentul de iarnă în regiunea Antalya, din Turcia.…

9 ore ago