Administratie

Primăria Timișoara semnează două acorduri cu CNAIR pentru dezvoltarea infrastructurii

Consilierii locali au aprobat marți semnarea a două acorduri de colaborare cu cei de la Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere – CNAIR. Ambele au strânsă legătură cu megainvestiția municipalității de la Pasajul Solventul și vor duce la realizarea unor noi obiective de infrastructură rutieră.

Primul proiect de hotărâre se referă la încheierea Acordului de parteneriat între UAT Municipiul Timișoara și Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA în vederea finanțării proiectului „C30. Radiala nouă de vest (Centura – Solventul)”.

Prin acest acord se va susține realizarea Radialei Vest, un drum major care va asigura un acces facil pentru locuitorii Timișoarei spre autostrada A1 și va duce la decongestionarea traficului pe celelalte radiale existente. Noua radială va avea conexiune cu Centura Vest, printr-un nou nod rutier, și se va lega la strada Gării.

Radiala Vest va fi un drum cu două benzi, piste de biciclete și trotuare, iar proiectul va include și un pasaj peste calea ferată spre Moravița. O parte din acest drum, de la strada Carpenului spre Centura Vest, va fi realizat și finanțat de CNAIR.

Cel de al doila proiect de hotărâre este cel privind încheierea Acordului de parteneriat între UAT Municipiul Timișoara și CNAIR  în vederea finanțării proiectului „C9b. Inelul IV Vest: conexiunea Str. Gării – Bd. Dâmbovița”.

Prin acest proiect se va realiza un drum nou de la strada Gării, pe terenul fostului combinat chimic Solventul spre bulevardul Dâmbovița, incluzând un nou pod peste Bega și lărgirea bulevardului amintit, până pe strada Barac. Astfel, acest drum se va face în acord cu centura ocolitoare a Timișoarei. Odată semnat acest acord, cele două părți vor colabora și își vor putea coordona acțiunile în vederea asigurării unei infrastructuri de calitate pentru timișoreni.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

14 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

14 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

16 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

16 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

16 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

19 ore ago