Apropierea sărbătorilor pascale a dus la creșterea frecvenței controalelor realizate de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș. Acțiunile au avut loc în piețe, târguri, carmangerii, abatoare și alte unități care comercializează produse de origine animală. De asemenea, au avut loc și controale în trafic. Acțiunile au avut loc în perioada 7-12 aprilie.
Verificările au fost efectuate la trei unități de procesare a cărnii, două depozite frigorifice, 13 depozite alimentare, șapte carmangerii, 11 măcelării, 34 de supermarket-uri, 18 restaurante și fast-food-uri, 20 de magazine alimentare, 11 brutării, șapte laboratoare de cofetărie-patiserie și trei controale în trafic. Pentru abaterile găsite s-au aplicat 18 amenzi contravenționale, în valoare totală de peste 210.000 de lei și au fost retrase de la comercializare produse în valoare de 1.600 de lei.
DSVSA Timiș a mai anunțat că au fost amenajate două puncte de sacrificare a mieilor și iezilor. Unul este situat în Chișoda, pe strada Primăverii nr.7, și unul în Rădmănești (comuna Bara), nr. 66. Acestea funcționează în condiții de igienă și de bunăstare a animalelor, fiind asigurate și condiții pentru gestionare subproduselor care nu sunt destinate consumului uman.
Acțiunile de verificare vor continua și în perioada următoare, mai anunță cei de la DSVSA. Se vor verifica respectarea condiţiilor sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor din toate târgurile de animale, pieţele agro-alimentare, unităţile de tăiere, procesare, depozitare, comercializare şi unităţile de alimentaţie publică.
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…
Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…
La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…