Administratie

Proiectul noului stadion, o întârziere de cel puțin două – trei luni

După cum am anunțat deja, rezultatul licitației pentru desemnarea constructorului care va ridica noul stadion de 32.000 de locuri de la Timișoara a fost contestat în instanță. Iar aceasta înseamnă o întârziere de două trei luni, spune președintele CJ Timiș, Alfred Simonis.

El acuză faptul că astfel de contestații apar prea des în România.

”Licitația pentru noul stadion Dan Păltinișanu a fost contestată de către una dintre societățile care a participat la procesul de desemnare a constructorului, un fapt care, din păcate, se întâlnește mult prea des în România”, spune Simonis.

Din păcate, rezolvarea contestației înseamnă o întârziere de cel puțin câteva luni.

”Ce se întâmplă acum? Judecătorii, pentru că această contestație a fost depusă la instanță, trebuie să decidă dacă licitația a decurs conform rigorilor legii, dar, pentru noi, înseamnă o întârziere de două-trei luni a lucrărilor. Dacă nu ar fi existat acest demers, compania desemnată câștigătoare putea începe proiectarea arenei pentru care are un termen de 8 luni. Acum, nu avem decât de așteptat o scurtă perioada ca acest proces să se încheie și să ne apucăm de treabă pentru că, orice s-ar întâmpla, stadionul se construiește! Nimeni și nimic nu ne oprește!”, a mai spus Simonis.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Corpul unui bărbat a fost găsit în canalul Bega. Nu se ştie cu exactitate cauza decesului

Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…

4 ore ago

Cei mai activi cititori ai Bibliotecii UPT au fost recompensați

Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…

7 ore ago

Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe

Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…

8 ore ago

Cum va fi vremea în Banat până la finele lui martie

Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…

8 ore ago

Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…

10 ore ago

Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul

Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…

11 ore ago