Timp liber

Via Transilvanica ar urma să ajungă și în Timiș

Celebra rută turistică Via Transilvanica, care pornește de la Putna, în Moldova, până la porțile Olteniei, la Drobeta Turnu Severin, ar urma să aibă o rută care va merge și spre Timiș, spune dorința celor de la Asociația Tășuleasa Social, care au pus la punct acest traseu. Conform acestora, proiectul se dezvoltă într-o nouă direcție, adăugând rute alternative cu scopul de a conecta mai bine zonele istorice ale României.

Decizia vine după cei șapte ani în care ruta respectivă a fost extinsă permanent, ajungând la 1.400 de kilometrii de trasee turistice velo sau ”la picior”.

„În ultimii 7 ani, Oamenii drumului au realizat și îngrijit 1.400 de kilometri din primul traseu de lungă distanță al României. Avem prin el un ambasador de țară, vizitat de drumeți de pe toate continentele și premiat internațional. Donatori individuali, companii mici și mari, artiști, ospitalieri și antreprenori din localitățile de pe traseu, voluntari care îngrijesc porțiuni de drum împreună cu echipa Tășu – om cu om, fiecare a contribuit într-un fel propriu: cu resurse financiare, cu timpul său, cu energie”, au anunțat cei de la Via Transilvanica.

Via Transilvanica, “drumul care unește”, este un traseu turistic de lungă distanță de 1.400 de kilometri care traversează România pe diagonală, de la Putna la Drobeta Turnu Severin și este destinat drumeției pe jos, cu bicicleta sau călare. Via Transilvanica este semnalizată cu marcaje vopsite, stâlpi indicatori, iar la fiecare km se găsește o bornă din andezit sculptată individual, borne care formează probabil cea mai lungă galerie de artă din lume și care însoțesc călătorii pe tot parcursul drumeției.

Traseul traversează zece județe: Suceava, Bistrița-Năsăud, Mureș, Harghita, Sibiu, Brașov, Alba, Hunedoara, Caraș-Severin și Mehedinți și e împărțit în șapte ținuturi cultural-istorice: Bucovina, Ținutul de Sus, Terra Siculorum, Terra Saxonum, Terra Dacica, Terra Banatica, Terra Romana. În total, Via Transilvanica parcurge 107 unități administrativ-teritoriale din România, și pune în valoare patrimoniul natural și cultural al fiecărei regiuni.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

14 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

17 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

18 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

19 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

19 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

19 ore ago