Social

A doua zi de Rusalii: sărbătoarea Sfintei Treimi

În a doua zi de Rusalii, credincioșii ortodocși sărbătoresc Sfânta Treime, Lunea Rusaliilor. Tradiția populară spune că azi nu e bine să te cerți cu nimeni.

Sfânta Treime este sărbătorită de Biserică după sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt, sau a Rusaliilor.

Așadar, credincioșii ortodocși sărbătoresc pe 9 iunie, a doua zi de Rusalii, pe Sfântul Duh, a treia persoană a Sfintei Treimi.

Se crede că nu este bine azi să lucrezi – să mergi la câmp, să intri în vie – sau să te duci în locuri pustii și întunecate deoarece te poți întâlni cu ielele, cu spiritele rele sau poți fi pedepsit de ele.

Nu se culeg ierburi de leac și se mai zice că nu e bine să te cerți de Rusalii deoarece atragi necazurile și bolile.

În popor se mai crede că a doua zi de Rusalii nu este prielnică pentru scăldat deoarece e mare pericol de înec, dar nici să te duci în locuri înalte sau să călătorești departe de casă.

Tradiția mai amintește că frunzele şi ramurile de tei feresc gospodăriile de fulgere, de grindină şi de duhurile cele rele.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

9 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

12 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

14 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

14 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

15 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

15 ore ago