Consiliul Judeţean Timiş

Consiliul Județean Timiș mută Clinica de Psihiatrie de pe Văcărescu la Moșnița pentru 2,1 milioane de euro

Tranzacția anunțată de curând, prin care Consiliul Județean Timiș urma să cumpere Hotelul Castel Royal, a devenit realitate și administrația județului a reușit parafarea tranzacției, chiar la un preț mai mic decât permiteau consilierii județeni. Așadar, pacienții cu probleme psihologice nu vor mai fi găzduiți în vechea clădire din Iosefin ci în camerele de patru stele din clădirea care mai includea un restaurant și o făbricuță de bere din localitatea periurbană a Timișoarei.

Inițial, CJT permitea negocierea până la maxim 2,8 milioane de euro a prețului pentru Castel, dar discuțiile au coborât până la 2,1 milioane de lei. Consiliul Județean a aprobat, luni, proiectul prin care este de acord cu tranzacția. 32 de voturi au fost pro proiect.

Prin Hotărârea nr. 143/28.05.2025 a Consiliului Județean Timiș s-a aprobat oportunitatea achiziționării imobilelor, participarea Comisiei mixte de analiză a ofertelor de vânzare a unor imobile de pe raza județului Timiș, constituită în baza Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 193/31.08.2021, cu modificările și completările ulterioare și a Dispoziției Președintelui Consiliului Județean Timiș nr. 152/03.03.2025, la negocierea prețului de vânzarea a bunurilor imobile, precum și prețul maxim până la care comisia putea negocia, respectiv 2.800.000 euro. Comisia mixtă a negociat în două ședințe de lucru cu proprietarii ca prețul de achiziție al imobilelor să fie de 2.100.000 euro, conform proceselor verbale nr.19710/03.06.2025 și nr.19915/04.06.2025”, se spune în hotărârea aprobată.

Este o excelentă afacere, prețul e bun pentru un asemenea imobil, iar ridicarea de la zero ar fi avut costuri mult mai mari, a spus Alfred Simonis, președintele CJT.

Din punctul nostru de vedere este o investiție bună a CJT, avem 3000 de metri pătrați de clădiri, 5000 de metri pătrați de teren, într-o zonă extrem de bună a municipiului Timișoara. Suntem undeva la jumătatea raportului de evaluare. Putem spune că am făcut o afacere, dacă luam de la zero probabil era de trei ori prețul și ne dorim ca în cel mai scurt timp, împreună cu spitalul județean, cu cei de la DSP, cu cei de la ISU, să adaptăm clădirea cât mai repede să transferăm acolo pacienții de pe Văcărescu”, a declarat Simonis, după vot.

 

Share
Published by
Daniela Stoian

Recent Posts

Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură

Disputa pe hotărârea de consiliu local care aproba alocarea fostei florării din Piața Operei către…

5 ore ago

Doi tineri viole(n)ți au fost reținuți în cazul bătăii din Complex

În urma investigațiilor efectuate de către polițiști, au fost identificați doi tineri de 22 de…

5 ore ago

Încep înscrierile la cea de a noua ediție a proiectului „LA PAS – Educație pentru schimbare”

Zece proiecte care promovează consumul responsabil, alimentația sănătoasă, combaterea risipei alimentare și moda sustenabilă vor…

6 ore ago

La Timișoara se plătesc cele mai mici chirii, raportat la veniturile realizate de chiriași

Timișorenii care stau în chirie într-un apartament din oraș beneficiază, ca urmare a nivelului chiriilor…

7 ore ago

Timişoara are Registru Local al Spațiilor Verzi. Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare inventariate

Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare de zone verzi sunt inventariate în Registrul…

9 ore ago

Politehnica se pregătește de mâine în Antalya, acolo unde va juca următoarele trei partide amicale

În perioada 3-14 februarie Politehnica va efectua cantonamentul de iarnă în regiunea Antalya, din Turcia.…

9 ore ago