Politica

Sorin Grindeanu:„Toate scenariile pentru PSD sunt în continuare valabile: de la a da premierul până la a intra în opoziție”

Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, marți, înaintea ședinței Biroului Permanent Național al partidului, că speră ca până la finalul săptămânii să se ajungă la un acord pe măsurile fiscale. Pe de altă parte, el spune  că până acum nu s-a ajuns la consens pe nimic. Grindeanu a afirmat că PSD nu renunţă la impozitul progresiv şi nici nu există certitudinea că va intra la guvernare.

Sorin Grindeanu a reiterate faptul că „toate scenariile pentru PSD sunt în continuare valabile: de la a da premierul până la a intra în opoziție”.

Întrebat dacă PSD ar accepta ca Ilie Bolojan să fie premier, Grindeanu a afirmat: „Am spus că toate variantele sunt pe masă”.

Sorin Grindeanu a spus că PSD va decide premierul și miniștrii în interiorul partidului.

„Nu ne decide nimeni altcineva, cum nici noi nu decidem la PNL sau USR”, a afirmat el.

Sorin Grindeanu a spus că PSD insistă pe introducerea „taxei de solidaritate” sau un sistem de impozitare progresivă:

„Mai sunt câteva țări care au această cotă unică. Nici noi nu o avem în final. Nu știu dacă taxă de solidaritate e cea mai bună formulă așa cum sună, doar că trebuie să ne gândim cum păzim oamenii cu venituri mici și mijlocii și încercăm să găsim soluții pentru a crește veniturile. Fie că va exista un asemenea mod de taxare pe impozit progresiv. Noi nu am renunțat la acest scenariu. … Chiar din partea instituțiilor financiare internaționale vin recomandări pentru un asemenea impozit”, a afirmat Sorin Grindeanu.

El a mai declarat că impozitarea și contribuția la sănătate pentru pensiile mici și mijlocii nu îți au rostul și „aici toată lumea e de acord”.

El a mai spus că nu s-a ajuns la un consens pe nicio zonă.

“Există un consens pe reducerea unor cheltuieli pe anumite zone, pe comasări de instituții, să facem statul mai suplu, … dar nu cu decizii pe care să le luăm din birou. De exemplu, să zicem reducem cu 5% angajații în administrația publică locală. Nu putem așa, din pix. Dacă se face o analiză, poate e nevoie să reducem cu 10%. Deciziile trebuie foarte bine cântărite”, a mai spus Grindeanu.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență

SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…

13 minute ago

La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură

Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…

16 minute ago

Se reia seria acțiunilor din seria Banat Brunch

Organizația My Banat reia seria evenimentelor de cultură gastronomică locală Banat Brunch. Acestea vă oferă…

20 de minute ago

Prinde „orbul”, scoate-i ochii

Guvernul Bolojan a revenit de la decizia de desființare a reducerilor de impozite aplicate persoanelor…

3 ore ago

Fundația Alber – investiția în educație care schimbă viitorul unei generații

Există comunități care cresc prin infrastructură și există comunități care cresc prin oameni. Iar investiția…

4 ore ago

Din 24 martie, la Şag se distribuie gratuit sacii galbeni pentru deșeurile reciclabile

În perioada 24-31 martie, compania RETIM va organiza în comuna Şag o acțiune de distribuire…

4 ore ago