Primăria Municipiului Timișoara vrea să desființeze noi garaje vechi și să realizeze, în locul lor, două parcări între blocuri, pe străzile Arhitect Ion Mincu și Martir Gabriela Tako. Consilierii locali au votat declararea terenurilor ocupate de garaje ca fiind de interes public local, urmând să fie transmise notificările către deținători.
În prezent, municipalitatea, prin Societatea Drumuri Municipale, amenajează aproximativ 100 de locuri pe strada Horia Măcelariu colț cu strada Perlei, respective cu Aleea Bălți. Următoarele intervenții sunt programate pe străzile Dej, Cugir, Silistra, Nicolae Grivu și în zona Gării. Astfel, pe locul vechilor garaje vor fi create locuri de parcare, spații verzi, căi de acces și trotuare. De asemenea, vor fi plantați arbori pentru umbră pe timpul verii și vor fi montate platforme pentru pubele și adăposturi pentru biciclete. Acolo unde spațiul permite, vor fi amenajate spații de joacă pentru copii.
În 2024, municipalitatea a creat peste 650 de locuri de parcare în zonele Calea Șagului, Gara de Nord, Lipovei, Badea Cârțan, Dorobanților, Odobescu, Plăvăț și
Calea Girocului. Aceste intervenții fac parte din programul municipal de regenerare urbană, prin care timișorenii beneficiază de mai mult spațiu verde și o organizare mai eficientă a parcărilor dintre blocuri.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…