Politica

Dezmăţul la stat continuă. Indemnizaţiile membrilor CA de la TAROM au fost dublate cu acceptul Ministerului Transporturilor

Acționarii companiei aeriene de stat TAROM au votat în favoarea dublării indemnizației pentru membrii Consiliului de Administrație. Membrii CA erau remunerați cu 12.500 lei brut pe lună, dar indemnizația a fost majorată la 24.148 lei, în luna mai, ca urmare a votului dat de Ministerul Transporturilor, ROMATSA și CN Aeroporturi București, scrie  boardingpass.ro. Singura abținere a fost exprimată de Longshield Investment (fosta SIF Muntenia). 

În timp ministrul Transporturilor, Ciprean Şerban, vorbeşte despre scăderea indemnizaţiilor membrilor CA din companiile din subordinea, în realitate se întâmplă exact invers. Indemnizaţiile nu scad, ci se dublează. Aşa cum este cazul TAROM, unde chiar Ministerul Transporturilor a vizat majorarea indemnizaţiilor de la 12.500 lei brut pe lună, dar la 24.148 lei.

Tarom a explicat că majorarea a fost făcută conform legii, după șapte ani în care nu a fost deloc modificată.

Din Consiliul de Administrație al TAROM face parte şi timişoreanul Daniel Idolu (PSD), alături de: Anca Daniela Boagiu, Iuliana Cristina Bârcă, Monica Săsărman, Costin Ionuț Iordache, Mirel Alexandru Marcu și Mihăiță Ursu.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular

Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de…

11 ore ago

Administrația județului a preluat Vila Internațional/FOTO

Consiliul Județean Timiș a preluat, vineri, clădirea Vilei Internațional, după mulți ani în care aceasta…

13 ore ago

De luni, Primăria Timișoara demarează acțiunea de cosire în oraș

De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din…

15 ore ago

Dumbrăvița închide sezonul regular pe teren propriu cu un meci tare

În ultima etapă a sezonului regular din Liga 2, CSC Dumbrăvița primește vizita Concordiei Chiajna.…

15 ore ago

AJOFM Timiş beneficiază de un noul cadru legal pentru a oferi sprijin pentru tineri, persoane vulnerabile și angajatori

De curând, a fost aprobată o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea nr.…

16 ore ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, a discutat la UVT despre democrație

Anne Applebaum, o cunoscută jurnalistă și scriitoare, s-a aflat, joi seara, la Universitatea de Vest…

16 ore ago