lucrari stadion
Partidul Național Liberal Timiș vrea cu toată inima ca stadionul Timișoarei să se realizeze, chiar dacă guvernul condus de un liberal a anunțat deja punerea pe stand-by a investiției. Mai mult, șeful filialei, Marilen Pirtea, ne asigură că face lobby pentru stadion, dar nu uită să spun că fără acest guvern și… fără premierul liberal nu se poate face nimic.
Subiectul stadionului, devenit obligatoriu în discursul filialei locale a oricărui partid, este abordat și de cei de la PNL Timiș. Ei vorbesc de necesitate și despre un proiect de suflet.
”Construirea noului stadion Dan Păltinișanu nu este doar o necesitate firească, ci și un proiect de suflet – un simbol pentru Banat și pentru toți timișorenii care au crescut cu spiritul sportiv al acestui oraș. În ședința Consiliului Județean Timiș de ieri, 23 iulie 2025, consilierii PNL au votat în unanimitate proiectul de hotărâre prin care s-a aprobat alocarea unei cofinanțări de 20% din bugetul județean pentru demararea investiției în noul stadion Dan Păltinișanu. Este o dovadă clară că PNL susține cu fapte, nu cu declarații, dezvoltarea infrastructurii sportive din județ”, transmite PNL Timiș.
Totodată, partidul ne anunță că președintele PNL Timiș, deputatul Marilen Pirtea, poartă discuții directe cu premierul Ilie Bolojan, în vederea obținerii sprijinului guvernamental pentru finanțarea acestui proiect strategic. Anunțul vine la pachet și cu o avertizare.
”Fără implicarea Guvernului și fără sprijinul premierului Ilie Bolojan, stadionul Dan Păltinișanu nu va putea fi construit. Autoritățile locale nu dispun de fondurile necesare pentru a susține singure o astfel de investiție. Iar când punem față în față dorința cu putința și constatăm un ecart major, trebuie să înțelegem că asemenea proiecte nu pot fi atribuite meritelor unei persoane, ci efortului unei echipe”, conform PNL Timiș.
Liberalii timișeni spun că nu vor să intre în polemică și că ei sunt garant al reformei reale. Nu urmăresc să câștige dispute mediatice, spun reprezentanții filialei.
”PNL Timiș nu intră în polemici politice privind măsurile Guvernului, ci își asumă rolul de garant al reformei reale. Obiectivul nostru nu este acela de a câștiga dispute mediatice, ci de a construi o administrație modernă și un stat funcțional, care să livreze investiții cu impact real asupra comunității. Construirea stadionului Dan Păltinișanu este un angajament pe care ni-l asumăm cu seriozitate, din respect pentru Banat, pentru sport și pentru viitorul județului iar viitorul acestui proiect nu are nevoie de conflicte, ci de colaborare instituțională și seriozitate administrativă”, este mesajul proactiv transmis.
În urmă cu 104 de ani, la 4 decembrie 1921, lua ființă, statutar, Societatea Sportivă…
Aproximativ 100.000 de persoane au rămas fără apă, în judeţele Prahova şi Dâmboviţa, cauza principală…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Două persoane, un bărabt şi o femeie, ambii de 38 de ani, au ajuns la…
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) introduce în circulație, în perioada 4 decembrie 2025 –…
Inspectoratul Școlar Județean Timiș a fost informat, în cadrul unei discuții desfășurate la sediul instituției,…