Primăria Timişoara

Primăria Timișoara dorește extinderea campusului Liceului de Artă „Ion Vidu” și dorește achiziția unui teren în acest scop

Municipalitatea timișoreană dorește extinderea campusului unde funcționează Liceul de Artă „Ion Vidu”. Pentru aceasta este necesară achiziția unui teren din vecinătate, unde se va putea construi o sală multifuncțională modernă, în contextul în care liceul nu dispune, în prezent, de un astfel de spațiu. Consilierii locali sunt chemați să voteze aprobarea acestei achiziții. 

Noua sală va putea oferi elevilor condiții adecvate pentru activități sportive și cultural-artistice, cum ar fi repetiții, spectacole, cursuri opționale sau evenimente pentru comunitate, spune primăria.

Este o abordare nouă pentru Timișoara — până acum, administrațiile nu au folosit achiziția de teren ca soluție pentru dezvoltarea infrastructurii școlare. Liceul are aproape 700 de elevi, dar nu are o sală de sport și nici spații adecvate pentru repetiții cum sunt cele de coregrafie, sau spectacole. Schimbăm acest lucru și de aceea am propus Consiliului Local cumpărarea unui teren pe care să construim o sală multifuncțională pentru tinerii care învață la Vidu”, spune primarul Dominic Fritz.

Terenul vizat, situat pe strada Ion Vidu nr. 15, are o suprafață de 682 mp și reprezintă ultima parcelă de proprietate privată aflată în interiorul perimetrului liceului. Negocierile vor fi purtate de Comisia de negociere cu terții a Municipiului Timișoara.

Liceul de Artă „Ion Vidu” are în prezent aproape 700 de elevi și este recunoscut ca una dintre cele mai prestigioase instituții vocaționale din vestul țării. În prezent, unitatea de învățământ nu dispune de o sală de sport proprie, iar activitățile sportive și artistice se desfășoară în spații adaptate, care nu corespund în totalitate nevoilor elevilor și profesorilor.

Proiectul de hotărâre privind împuternicirea Comisiei de negociere cu terții a Municipiului Timișoara va fi supus aprobării Consiliului Local al Municipiului Timișoara.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

CSC Dumbrăvița începe de luni pregătirea pentru salvare

Singura divizionară secundă din Timiș - CSC Dumbrăvița - își va începe pregătirea de iarnă…

5 ore ago

Care e stadiul implementării Regio Vest în Timiș? Contracte de 250 de milioane de euro, 35 de milioane deja plătiți

Introducerea managementului la nivel local pentru fondurile europene nerambursabile acordate la nivel local sau regional…

6 ore ago

SCM Politehnica a dat de pământ cu SCMU Craiova la baschet

O prestație defensivă de excepție și coșuri din toate pozițiile pentru echipa de baschet a…

8 ore ago

Cod Galben de ger în judeţul Timiş. Va fi în continuare foarte frig până marţi

Pentru judeţul Timiş este în vigoare Cod Galben de ger în cu temperaturi maxime deosebit…

8 ore ago

9.000 de daruri, mii de zâmbete și o rețea de oameni care cred în bine – implicarea Asociatiei Socioculturale Sam’s Friends

Într-o lume în care diferențele sociale se adâncesc, iar accesul la resurse nu este egal…

11 ore ago

Primăria Timișoara vrea un nou drum între Aradului și Torontalului. Va dubla, în mare parte, Centura Vest

Un important producător de băuturi răcoritoare, care deține o fabrică pe Calea Torontalului, vrea să…

o zi ago