Sport

Baschetbaliștii Timișoarei merg în Ungaria pentru primele jocuri test

SCM Timișoara se află în fața primelor meciuri de verificare. Acestea sunt programate vineri și sâmbătă, în patrulaterul de la Debrecen.

Jucătorii viola vor deschide turneul din Ungaria, întâlnind prim-divizionara maghiară Duna Aszfalt-DTKH Kecskemet, ocupanta locului al unsprezecelea în țara vecină. Meciul este programat vineri, 29 august, de la ora 18.00 (ora României).

Într-al doilea meci al primei zilei (ora 20.15) se înfruntă gazda, DEAC Debrecen, și formația cehă NH Ostrava. A doua zi, se joacă finalele, de la 17.00 și de la 19.00.

Prima parte a săptămânii viitoare (de marți până joi) se dispută tradiționalul turneu „Cupa Timișoara”, care este un triunghiular:

2 septembrie: SCM Timișoara – BK Patrioti Levice (ora 18:00)

3 septembrie: BK Patrioti Levice – Szolnoki Olajbányász (ora 17:00)

4 septembrie: SCM Timișoara – Szolnoki Olajbányász (ora 17:00)

Formația din Levice este campioana Slovaciei, iar cea din Szolnok a câștigat cea mai recentă ediție a campionatului maghiar. Intrarea va fi liberă la acest turneu.

„Înainte de orice, vreau să spun că sunt foarte mulțumit de alegerea jucătorilor din lotul pentru viitorul sezon. Din capului locului, declar că sunt jucători predispuși la sacrificiu și la efort, predispuși la acceptare și la spiritul de echipă, nu baschetbaliști care să joace doar pentru statistică. Există această regulă cu doi jucători români pe teren și toți trebuie să fie conștienți că nu mai au nevoie de statistici, ci au nevoie să livreze la maximum, 100%, dar cu un număr de minute mai răstrâns decât înainte, pentru că este un lot mai larg numeric față de ce am avut anul trecut”, spune Dragan Petricevic, antrenor principal SCM Timișoara.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Explozie la Becicherecu Mic. Un minor a ajuns la spital

Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…

2 ore ago

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

6 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

7 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

7 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

7 ore ago

Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună

Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să…

8 ore ago