Curtea Constituțională a amânat pentru data de 8 octombrie decizia privind constituționalitate pensiilor magistraților. Judecătorii au respins însă obiecția de neconstituționalitate privind Legea pentru eficientizarea activității unor autorități administrative autonome, care viza restructurarea ANCOM, ANRE și ASF.
Astăzi, Curtea Constituțională trebui să se pronunţe în privinţa constituţionalităţii legii pensiilor specaile ale mafistarţilor. Decizia în acest sens a fost amîânată penmtru dat de 8 octombrie. Amnitim că premierul Ilkie Bolojan a nunţat că va demsuona în cazul în care acest proiect va cădea la CCR. În schimb, CCR a respins obiecția de neconstituționalitate a legii privind reformarea autorităţilor de reglementare: ANCOM, ANRE și ASF.
De asemenea, Curtea Constituțională a amânat pentru data de 8 octombrie contestațiile depuse de opoziția AUR, POT și SOS privind neconstituționalitatea a trei proiecte de lege pentru care Guvernul Bolojan și-a asumat răspunderea în fața Parlamentului.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…