Economic

Dobânzile și ROBOR în creștere au ajuns din urmă calculele administrației județene

Consiliul Județean Timiș a fost nevoit să aprobe, în urmă cu câteva zile o rectificare bugetară, în cadrul căreia o componentă importantă a fost alocarea a jumătate de milion de lei pentru plata unor dobânzi pentru creditul contractat de administrația județeană pentru a susține investițiile realizate. Calculele inițiale au fost date peste cap de ROBOR, dobânda în funcție de care se plătește și cea pentru credit.

Consiliul județean a aprobat în septembrie anul trecut, prin hotărâre de consiliu județean, contractarea unui credit intern în valoare de până la 257 de milioane de lei, le spunea Marcel Marcu, șeful Direcției de Buget-Finanțe din cadrul CJT. Desigur, oricine știe că un credit nu vine niciodată gratis. Și, din păcate, dobânda estimată pentru acest credit a crescut puțin peste ce era așteptat.

Pe lângă suma deja alocată acum, până la finalul anului ar fi necesară, cel mai probabil, alocare unei noi sume similare sau chiar mai mare, mai spune Marcu.

Am fost nevoiți să alocăm suma de 500.000 de lei pentru dobânzi la credite. La începutul anului, după ce am aprobat bugetul cu o componentă importantă a dobânzilor, ROBOR a crescut. De asemenea, la momentul la care am semnat contractul, nefiind semnat contractul de credit actual nu aveam incluse dobânzile aferente lui. Pentru că în acest moment avem deja trase 20 de milioane de lei din creditul acordat, am început să plătim dobânzi la sold. S-ar putea ca până la sfârșitul anului să mai fie nevoie de încă o alocare, între 500.000 și un milion de lei, în funcție de fluctuația ROBOR”, le-a spus Marcel Marcu, șeful Direcției Buget – Finanțe din cadrul Consiliului Județean Timiș, consilierilor județeni.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Primăria Timișoara primește nouă milioane de euro, fonduri europene, pentru reabilitarea zonei Piața Mocioni

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat joi contractul prin care municipalitatea va beneficia de…

7 ore ago

SCM Politehnica a făcut un meci excelent cu Galațiul

A noua partidă din actualul sezon pentru prim-divizionara de baschet a orașului a însemnat a…

9 ore ago

RETIM acuză: CJ Timiș și Eco Serv blochează predarea activității de tratare a levigatului

RETIM Ecologic Service S.A. informează publicul și autoritățile că procedura de predare a activității de…

12 ore ago

„Lights of the Village”, târgul de iarnă de la Muzeul Satului Bănățean se deschide sâmbătă

De sâmbătă, 6 decembrie, la Muzeul Satului Bănățean se deschide „Lights of the Village”, numele…

13 ore ago

Dominic Fritz spune că nu pică în capcana diplomelor. Ideea, reluată după demisia lui Moșteanu

Dominic Fritz, primarul Timișoarei, spune că nu intră în ”capcana diplomelor”, întrebat fiind dacă își…

13 ore ago

Creșa de pe strada Învățătorului a fost finalizată, la trei ani de la debutul proiectului

Timișoara va avea funcțională, din această toamnă, o nouă creșă. Aceasta a fost finalizată pe…

13 ore ago