Politica

Vineri în 12, la Vineri 15, contrapuci în PNL Timişoara. Între Mădălin Bunoiu şi Ionuţ Gaiţă a apărut a treia cale: Adrian Lulciuc

Noi mişcări de trupe în PNL Timiş. O grupare din PNL Timişoara s-a reunit vineri, 12 septembrie, membrii acesteia fiind nemulţumiţi de cele două variante existente pe masă pentru şefia  organizaţiei municipale. Respectiv este vorba de preşedintele interimar, Mădălin Bunoiu, şi Ionuţ Gaiţă, afaceristul susţinut de gruparea lui Alin Popoviciu din PNL Timiş. La întâlnire s-a stabilit susţinerea lui Adrian Lulciuc pentru preşedinţia PNL Timişoara. Toate aceste repoziţionări de forţe fac parte din disputa pentru preşedinţia PNL Timiş, deţinută cu titlu de interimat de Marilen Pirtea, poziţie pe care şi-o doreşte însă şi Alin Popoviciu, subordonat la CJ Timiş al preşedintelui PSD Timiş, Alfred Simonis.

În urmă cu o săptămână, deBanat relata despre un puci organizat de tabăra lui Alin Popoviciu din PNL Timiş, miza fiind înlocuirea lui Mădălin Bunoiu cu afaceristul Ionuţ Gaiţă în funcţia de preşedinte al PNL Timişoara. Întâlnirea  a avut loc chiar în restaurantul cu specific pescăresc al celui din urmă (Pescada). De menţionat că Bunoiu, prorector al Univesităţii de Vest, este un apropiat al lui Pirtea, rectorul UVT. Şefia PNL Timişoara nu este o miză în sine, ci o bătălie din războiul pentru şefia PNL Timiş. Nu e un secret, Popoviciu atentează la funcţia de preşedinte al PNL Timiş, deţinută în prezent cu titlu de interimat de deputatul Marilen Pirtea.

De altfel, Alin Popoviciu a venit atunci la întâlnirea cu aer conspirativ, însoţit de întregul său alai. De altfel, auzind de întrunire, la faţa locului a apărut şi Bunoiu, dar n-a fost lăsat să intre de către Popoviciu.

Sunt destui însă în partid care sunt împotriva lui Popoviciu, dar foarte conştienţi că Bunoiu nu mai are nicio şansă la conducerea organizaţiei municipale, al cărei control l-a pierdut defintiv. Asta, dacă a avut vreodată control, el fiind numit preşedinte interimar de către Pirtea. De remarcat că, în calitate de vicepreşedinte al CJ Timiş, Pppoviciu este subordonat al şeful PSD Timiş,Alfred Simonis.

Mai mulţi membri ai acestei grupări s-au întâlnit vineri,12 septembrie, iar de dragul coincidenţei vom da şi numele localului: „Vineri 15”. De menţionat că întâlnirea a avut loc imediat după o şedinţă la partid, la care au fost prezenţi preşedintele interimar al PNL Timiş, Marilen Pirtea, dar şi Alin Popoviciu. În cadrul întâlnirii, despre care se poate spune că a fost un contrapuci la ceea ce s-a întâmplat la „Pescada”, s-a luat decizia susţinerea lui Adrian Lulciuc la preşedinţia PNL Timişoara. Lulciuc este director al Regionalei de Poştă Timişoara şi lider al Grupului PNL din Consiliul Local Timişoara.

E foarte posibil ca, în războiul pe care îl are cu Popoviciu, Pirtea să-şi atragă această tabără. Există şi posibilitatea ca Lulciuc să fie numit interimar la şefia PNL Timişoara, chiar înainte de alegerile care, în mod normal, vor avea loc în această toamnă, în „deschidere” la alegerile pentru şefia PNL Timiş.

De menţionat că Lulciuc are o problemă, el având pe rol un proces cu Agenția Națională de Integritate (ANI), care l-a găsit incompatibil pentru poziţia de consilier local. În prima instanţă Lulciuc a pierdut procesul, decizia definitivă urmând să fie dată în această toamnă.

PS. Într-o întâlnire informală de partid, nu şedinţă, potrivit unor surse, Marilen Pirtea a anunţat că, foarte probabil, Mădălin Bunoiu va obţine o funcţie importantă la nivel naţional, non-politică. Se pare că e vorba de ceva în domenul cercetării. Caz în care, este foarte posibil ca el să părăsească funcţia de preşedinte interimar al PNL Timişoara.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Doliu în IPJ Timiș! Șeful de post din Sânpetru Mare s-a sinucis în cimitirul din Secusigiu

Un polițist de 38 de ani din Timiș s-a sinucis astăzi în apropierea cimitirului din…

11 ore ago

Timișoara primește 97 de milioane de lei, bani europeni, pentru Magistrala Verde

Primăria Timișoara a semnat contractul de finanțare europeană pentru Magistrala Verde. Investiția va transforma total…

11 ore ago

SCM Poli își dă restart în Liga Zimbrilor cu un meci ușor pe teren propriu

Campionatul primului eșalon de handbal masculin se reia după pauza internațională care ne-a adus o…

13 ore ago

Anunțul Colterm pentru timișoreni: CET Sud nu e prevăzută pentru închidere, va trece pe gaz

Societatea Colterm anunță că în ordonanța de guvern referitoare la închiderea centralelor termice pe cărbuni,…

15 ore ago

Se redeschide circulația prin punctul de trecere a frontierei de pe pista Timișoara – Zrenjanin

Inspectoratul General al Poliției de Frontieră Române a aprobat, la inițiativa Consiliului Județean Timiș, și…

15 ore ago

Rugbiștii Timișoarei luptă sâmbătă pentru primul trofeu din 2026

În acest weekend se pune în joc primul trofeu din rugby-ul românesc intern la nivel…

15 ore ago