Investiția la una dintre porțiunile centurii alternative de șosele din jurul Timișoarei, cea realizată din drumuri județene continuă. Se lucrează pe drumul dintre Sânmihaiu Român și Șag.
Conform informațiilor furnizate de Consiliul Județean Timiș, administratorul acestei șosele, lucrările de modernizare a drumului județean DJ 593C, care leagă localitățile Șag și Sânmihaiu Român, avansează spre finalizare. Proiectul prevede realizarea infrastructurii și a suprastructurii drumului, amenajarea a 22 de drumuri laterale, construirea a 34 de podețe și a două sensuri giratorii, unul la intrarea în Șag și unul la intrarea în Sânmihaiu Român, precum și execuția de acostamente, parapete de siguranță și alte elemente menite să sporească vizibilitatea și siguranța rutieră.
Se pare că aceste legături cu drumurile laterale iau destul de mult timp constructorului.
Drumul va avea o lungime totală de 6,53 kilometri, cu o lățime a carosabilului de 6,5 metri și acostamente de 0,75 metri. Șoseaua face parte dintr-o rețea de drumuri județene gândite sub forma unei centuri alternative, care să permită circulația între localitățile periurbane ale Timișoarei, fără a fi necesară intrarea în oraș.
Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…
Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…
Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…
Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…
Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…
Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…