Social

Peste 1.500 de sancţiuni aplicate, în acest an, de polițiștii locali în mijloacele de transport în comun și în stații

Polițiștii locali au aplicat, de la începutul acestui an, 1507 sancțiuni în mijloacele de transport în comun și în stații. De asemenea, au făcut 147 de intervenții de sprijin pentru lucrătorii STPT. Printre probleme s-a număra fumatul în stații, tramvaie blocate de mașini, injurii și chiar agresiuni

Polițiștii locali din cadrul Compartimentului Siguranța Transportului Urban acționează zilnic prin patrulări în mijloacele de transport și în stații, dar și în colaborare cu lucrătorii Societății de Transport Public Timișoara (STPT).

Anul acesta au fost aplicate un număr de 1507 sancțiuni în valoare torală de 259.767 lei, principalele probleme constatate fiind oprirea, staționarea și blocarea mijloacelor de transport de către conducătorii auto, fumatul în stațiile mijloacelor de transport, aruncarea de ambalaje, chiștoace și alte resturi, călătoria fără bilet sau abonament și consumul de alcool.

Tot în acest interval, 135 de cerșetori și persoane fără adăpost au fost predați către echipajul care i-a transportat la centrul social de pe Str Telegrafului. Pe lângă constatările polițiștilor locali, sunt numeroase și solicitările venite din partea angajaților STPT care cer sprijinul pentru a fi ajutați de către echipajele Poliției Locale, nu mai puțin de 147 situații fiind soluționate ca urmare a apelării de către vatmani, controlori, conducători de autobuze și troleibuze sau de către dispeceri.

Printre probleme semnalate au fost cazuri în care celor care conduc mijloacele de transport le-au fost adresate expresii jignitoare, unele persoane au refuzat să se legitimeze sau circulația era blocată de autovehicule parcate în stații ori prea aproape de căile de rulare. Există și situații în care aceștia pot fi victime ale unor agresiuni din partea călătorilor, un astfel de caz fiind semnalat zilele trecute, când polițiștii locali au identificat un bărbat în vârstă de 57 de ani, cu domiciliul în Județul Hunedoara, care a pălmuit un vatman al tramvaiului 6 în stația Piața Bălcescu, în zona Str. Gheorghe Doja, bărbatul fiind predat ulterior pentru cercetări către polițiștii Secției 2. Acțiunile și intervențiile polițiștilor locali vor continua și în perioada următoare.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Lovită pe „zebră” de un șofer certat cu legea și cu bunul simț. S-a întâmplat vineri seara în Timișoara

Accident grav, care cu ușurință putea fi evitat, dar pentru asta șoferul trebuia să respecte…

8 ore ago

Rezultat fantastic pentru o timișoreancă! Argint la Europenele de cadeți

Argint european pentru România și Timișoara la floretă! Performanță extraordinară pentru Alexandra Adoch, care a…

8 ore ago

Tragedie la Alioș! O femeie a murit strivită de zidul propriei case

Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Pișchia au intervenit în această seară pentru degajarea unei…

8 ore ago

Ruben Laţcău nu-i rămâne dator lui Alfred Simonis: “Responsabilitatea se măsoară în vieți protejate, nu în milioane invocate în conferințe sau online”

Războiul declaraţiilor dintre preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, şi viceprimarul Timişoarei Ruben Laţcău, pe marginea…

11 ore ago

Simonis pune la punct Primăria și pe Ruben Lațcău. CJ Timiș își asumă investiția pentru drumul de acces la IROT

Alfred Simonis, președintele CJ Timiş, pune la punct Primăria Timișoara, după ce  viceprimarul Ruben Lațcău…

11 ore ago

Patru platforme şi aplicaţii oferă informaţii privind cursele STPT. Tranzy nu mai transmite informaţii în acest sens

Societatea de Transport Public Timişoara (STPT) reaminteşte că, în acest moment, există două platforme şi…

13 ore ago