Social

Sfaturi de la specialiştii Horticultura pentru îngrijirea plantelor de apartament toamna

Odată cu venirea toamnei, zilele devin mai scurte, lumina este mai blândă, iar temperaturile încep să scadă treptat. Aceste schimbări influențează și plantele de apartament, care intră într-un ritm de creștere mai lent și au nevoie de atenție pentru a rămâne sănătoase.

 Specialiştii de la Horticultura oferă câteva sfaturi simple pentru îngrijirea palntelor de aparament în această perioadă:

Mutaţi ghivecele mai aproape de ferestre pentru a le asigura cât mai multă lumină naturală, dar feriţi-le de curenții reci.

Mențineţi o temperatură constantă, între 18–22°C, pentru a le oferi confortul de care au nevoie.

Reduceţi udarea, în sezonul de toamnă – iarnă plantele au nevoie de o cantitate mai mică de apă. Verificaţi substratul înainte să udaţi plantele.

Ștergeţi frunzele de praf cu o cârpă umedă – le veţi ajuta să respire și să absoarbă mai bine lumina.

Reduceţi cantitatea de îngrășământ, pentru că plantele consumă mai puține resurse în sezonul rece.

În florăriile Horticultura din Timișoara găsiţi plante de apartament și accesorii care vă ajută să treceţi ușor peste schimbările de sezon și să vă bucuraţi de verdeață în casa ta și în lunile reci.

Florăriile Horticultura:

Piața Romanilor nr 1-2 tel. 0733 909 096

Strada Emanoil Gojdu nr 2 tel. 0733 909 097

Piața 700 tel. 0733 909 098

Strada Gheorghe Lazăr nr 42 tel. 0733 909 099

Bulevardul Dâmbovița nr 51 tel. 0733 909 100.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

54 de minute ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

4 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

6 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

6 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

7 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

7 ore ago